Američané zřejmě zlikvidovali libyjského velitele IS

- Aktuality autor: art

Američanům se zřejmě podařilo při náletu zabít libyjského regionálního velitele Islámského státu, jak oznámil listu The Washington Post jeho zdroj na americkém ministerstvu obrany. Oficiálně to zatím potvrzeno nebylo, zřejmě se čeká na ověření totožnosti. 

Ozbrojenci Islámského státu v Libyi při popravě etiopských křesťanů

Ozbrojenci Islámského státu v Libyi při popravě etiopských křesťanů,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí Pentagonu Peter Cook uvedl, že páteční úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem abú Nabíl Anbarí.

Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák. Do Libye jej v roce 2014 vyslal vůdce IS abú Bakr Bagdádí, aby tam vybudoval skupinu přidruženou k tomuto radikálnímu sunnitskému hnutí.

Nejmenovaný činitel americké obrany podle agentury AP uvedl, že útok se plánoval už nějakou dobu a odehrál se krátce poté, co se v Paříži rozběhla série útoků, ke kterým se poté přihlásil IS.

Terčem leteckého úderu se stalo velitelské a kontrolní středisko ve východolibyjském městě Darná. Činitelé údajně výsledek úderu stále prověřují. Je ale vysoce pravděpodobné, že Nabíl byl při něm zabit, uvedl také americký činitel. Zdroje agentury Reuters uvedly, že leteckého úderu se zúčastnily dva stíhací letouny F-15.

Spojené státy už ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii "džihádista John". Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný.

Tagy: zahraničí Spojené státy Libye boje s Islámským státem Islámský stát (IS) západní koalice

Zdroje: ČTK