Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Vláda prodloužila nouzový stav kvůli uprchlíkům z Ukrajiny do 30. června

Vláda prodloužila nouzový stav kvůli uprchlíkům z Ukrajiny do 30. června
Cizinecké policii se od počátku ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 259 415 lidí (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny potrvá do konce června. Po souhlasu Sněmovny z minulého týdne termín dnes potvrdila vláda.

Strakova akademie o tom informovala na webu . Celkem potrvá nouzový stav 119 dnů.

Sněmovnu žádala vláda o prodloužení tohoto právního nástroje o 30 dnů od konce května, souhlas zejména díky hlasům poslanců pěti koaličních stran získala 19. května.

Do července chce kabinet prosadit takové úpravy zákonů ke zvládání migrační krize, aby nouzový stav už nebyl potřebný.

Nouzový stav kvůli migrační vlně platí v Česku od 4. března. Za tři měsíce trvání ruské invaze dostalo víza dočasné ochrany 354 631 lidí.

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana je v současné době v zemi mezi 75 až 80 procenty z registrovaných běženců. Cizinecké policii se od počátku ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 259 415 lidí, v úterý jich přibylo 2049.

Opatření vláda prodloužila podruhé. Koncem března Sněmovna umožnila kabinetu jeho prodloužení téměř o dva měsíce do konce května po zhruba devítihodinové debatě.

Vládní představitelé zdůrazňují, že nynější nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi nijak neomezuje české obyvatele. Je potřebný kvůli ubytovávání uprchlíků i kvůli naplňování zásobníků plynu.

Zdroje: