Vláda bude mimořádně jednat o záplavách, do regionu míří Klaus

- Aktuality autor: red

V pondělí se mimořádně sejde vláda a bude jednat o pomoci krajům, které o víkendu postihly záplavy. Ve středu pak bude kabinet jednat o uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům. České televizi to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vláda jednala o povodních už ve středu. Na odstranění škod z jarních povodní má asi 3,3 miliardy korun.

Do postižených oblastí na Liberecku zamíří odpoledne prezident Václav Klaus, potvrdil jeho mluvčí Radim Ochvat. Ve 14:30 navštíví krizový štáb v Liberci, poté navštíví postižené oblasti. Na krizový štáb přijede rovněž premiér Nečas. Ministři vnitra a obrany Radek John (VV) a Alexandr Vondra (ODS) byli na Liberecku už v sobotu.

Krizový štáb Libereckého kraje dnes upřesnil počet obětí záplav. Potvrzení jsou tři mrtví - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě. Další tři lidé se pohřešují. V Lindavě utonul 34letý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil 83letý muž ve svém domě a stejný osud potkal staršího muže v Dolní Libchavě.

Pomalu se z přívalu velké vody vzpamatovává také Děčínsko. Na většině míst v severních Čechách je voda na ústupu a déšť ustal, ale zejména podél říčky Kamenice bude zatopená území vydávat lidem jen pozvolna.

Státní rozpočet je napjatý a vláda využívá na úhradu povodňových škod dluhopisy. Na ztráty, které způsobila velká voda na Moravě, letos zákonodárci schválili vydání obligací do tří miliard korun. Vláda využila zákon o dluhopisovém programu, který byl přijat po záplavách v červnu a červenci loňského roku. Zákon počítal s dluhopisy ve výši až sedm miliard korun, nynější novelou se objem zvýší až na deset miliard. Dalších 320 milionů korun bude z ministerstva pro místní rozvoj.

Zlínský, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj vyčíslily celkové škody z povodní v květnu a v červnu na více než pět miliard korun. Z celkových škod připadá zhruba 1,1 miliardy korun na poničený obecní majetek, 450 milionů korun na škody na krajském majetku. Zbytek tvoří škody na majetku státu.

Tagy: Vláda záplavy

Zdroje: ČTK