V Krkonoších a Jeseníkách hrozí orkán i laviny

- Aktuality autor: red

Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách po silném sněžení v noci na čtvrtek vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. V Krkonoších fouká vítr rychlostí přes 140 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu.

V Krkonoších tak brzké vyhlášení nebezpečí nepamatujeme, řekl člen Horské služby ve Špindlerově Mlýně Ludvík Strejček. 

V Krkonoších do rána napadlo 50 centimetrů sněhu a celková vrstva činí přes 80 centimetrů. Na mnoha místech na hřebnenech je i přes metr a několikametrové závěje. "Nový sníh napadl na teplou zem a jeho vrstva je velmi nestabilní. Proto nedoporučujeme vstup do lavinových katastrů, zejména na svahy nad 35 stupňů," uvedl lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr.

V Jeseníkách leží na závětrných svazích nestabilní vrstva sněhu o síle přes jeden metr. 

Horská služby v Krkonoších turistům také nedoporučuje hřebenové túry a pohyb mimo značené trasy a ve volném terénu. Lavinovými lokalitami jsou v Krkonoších Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V minulosti v nich dosáhlo lavinové nebezpečí na nejvýše čtvrtý stupeň. 

Podle Strejčka jsou nynější přívaly sněhu výjimečné. "Takovéto sněžení obvykle přichází v polovině listopadu. Vše je o měsíc posunuté. Ve Špindlerově Mlýně ještě ani nestihlo opadat listí ze stromů," řekl. V samotném Špindlerově Mlýně v noci připadlo 20 centimetrů sněhu a dopoledne stále sněžilo. Nyní už se blíží k půl metru, stejně jako v Peci pod Sněžkou.

Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše napadlo za poslední dva dny v nejvyšších vrcholových partiích hor kolem 50 až 60 centimetrů sněhu. Druhý stupeň proto v Jeseníkách platí od dnešního rána. "Je to mírný stupeň, ale vzhledem ke sněžení a silnému větru jsou místy metrové závěje," řekl Klimeš. Sníh podle něj navíc padal na mokrou zem, a je proto riziko, že by se na prudkých svazích mohly laviny uvolnit. 

Nařízení se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jmenovitě Velkého a Malého Kotle, žlebů vrcholu Kamzičník, Červené hory a žlebu u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku. 

Teploty se v Krkonoších pohybují pod bodem mrazu, například na Sněžce byly před polednem minus 6,4 stupně Celsia. Sedačková lanovka na Sněžku byla kvůli silnému větru mimo provoz v obou úsecích. 

Až vichr pomine, mohli by první lyžování v Krkonoších zkusit běžkaři. "Stopy ale nebudou projeté. Běžkaři si je budou muset prošlapat sami," řekl Strejček. Zda budou moci zkusit lyžování i vyznavači sjezdovek, není zatím jasné. Sníh je větrem sfoukaný a pod sypkým sněhem je podmáčený terén. "Nyní řešíme, zda půjde o víkendu spustit některý z vleků Černé hoře," řekl šéf černohorského areálu u Janských Lázní Petr Hynek.

Příští týden by se ovšem mělo postupně oteplovat a není vyloučena ani teplotní inverze, kdy by na horách mohlo být jasno a teplo a v nížinách zataženo nízkou oblačností. Sníh by tedy měl postupně odtávat i na hřebenech. Vzhledem k jeho množství ovšem není vyloučeno, že vydrží až do jara.

Zdroje: ČTK