V Berlíně odstřelili vysílač, který šířil do NDR 'svobodný hlas Západu'

- Aktuality autor: roj

Z panorama Berlína v sobotu zmizel jeden ze symbolů studené války a rozdělení města. Ve čtvrti Britz odstřelili 160 metrů vysoký rozhlasový vysílač, který šířil do východního Německa vysílání rádia RIAS.

S vysílačem zmizel i jeden ze symbolů studené války

S vysílačem zmizel i jeden ze symbolů studené války,zdroj: Profimedia.cz

Vysílač čněl nad Západním Berlínem od roku 1961 a do východní části města, která byla součástí socialistické Německé demokratické republiky, se z něj na středních vlnách nesla rozhlasová stanice RIAS, což je zkratka pro Rozhlas v americkém sektoru, založený už v roce 1946.

Během studené války se vysílač v Britzu stal jedním z nejvýkonnějších v Evropě, za což vděčil mimo jiné nutnosti soupeřit s východoněmeckými rušičkami signálu.

"Byl to závod," uvedl Reinhard Deuscher, zástupce stanice Deutschlandradio, která od 90. let vysílač spravovala. "Rušičky se daly přehlušit jen lepšími anténami a vyšším výkonem," dodal. Ani to prý ale nestačilo: "Čím větší vzdálenost od Berlína, tím silnější bylo skřípání, bzučení a šumění."

Od roku 2013 ale vysílač nebyl využívaný a nakonec se kvůli příliš vysokým nákladům na údržbu a bezpečnostní opatření přistoupilo k jeho demolici.

Odstřelení se ale netýkalo samotného vysílače, nýbrž tří bloků, do nichž byla uchycena kotvicí lana. Pětapadesát tun vážící kolos se pak díky tahu zbylých lan poroučel k zemi.

Odstřel byl ale sotva slyšitelný, neboť specializovaná firma použila jen minimální množství trhaviny. "Okenní tabulka ve vzdálenosti 40 centimetrů by každopádně zůstala pohromadě," uvedl zástupce demoliční společnosti Roland Domke.

Tagy: Německo zahraničí Berlín rozhlas demolice studená válka zajímavosti a kuriozity berlínská zeď

Zdroje: ČTK