Ukrajina neexistuje, ať žije Malorusko!

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruští poslanci z nacionalistické strany přišli s požadavkem, aby lingvisté z Ruské akademie věd znovu přejmenovali Ukrajinu na Malorusko. Tento název se už v minulosti používal, a to od 14. století až do bolševické revoluce roku 1917. 

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Profimedia.cz

"Výraz Malorusko je záhodno využívat rovnoprávně s výrazem Ukrajina. Začít je třeba s politiky a novináři, pak se chytí i veřejnost," řekl poslanec Michail Děgťarjov listu Izvestija. Navíc prý výraz Ukrajina vymysleli a prosadili Poláci. 

Avšak Leonid Krysin, který má v příslušném ústavu akademie věd na starosti moderní ruštinu, pokládá výraz Malorusko za takový archaismus, že ve srovnání s Ukrajinou opravdu zní pramálo samostatně a spíše imperiálně - a nejspíše proto se z jazyka vytratil.

Opětovné oživení by tedy potřebovalo opravdu závažné argumenty. Krysin také připomněl jiného západního souseda, kterému ruský výraz Bělorusko tak vadí, že Moskva navzdory tradici a jazykovým normám v oficiálních dokumentech raději používá běloruský výraz "Belarus", aby nedráždila spojence. 

Agentura Interfax dodala, že v současnosti výrazy Malorusko či Novorusko používají povstalci operující na východě Ukrajiny. 

Tagy: Rusko Ukrajina prejmenovani ruský nacionalismus ukrajinská krize

Zdroje: ČTK