Z tropické bouře se nečekaně stal hurikán Artur. Řádil na východním pobřeží USA

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hurikán Arthur o čtvrteční noci místního času (dnes v 05:15 SELČ) řádil na americkém pobřeží mezi Cape Lookout a Beaufortem v Severní Karolíně. Miliony obyvatel v předvečer národního svátku ale byly na toto běsnění připraveni.

Hurikán

Hurikán,zdroj: ThinkStock

Původně tropická bouře Arthur během předchozího dne zesílila v první atlantský hurikán letošního sezony. Na cestě k turisty velice vyhledávaným plážím na jihovýchodě USA pak rychlost vichru v poryvech stoupla ze 120 na 160 kilometrů v hodině. Arthur tak "povýšil" z prvního na druhý stupeň pětistupňové škály pro sílu hurikánů. Meteorologové nicméně podle agentury AFP počítají během dneška s postupným slábnutím. 

"Nebuďte hlupáci. Připravte se," apeloval na spoluobčany guvernér Severní Karolíny Pat McCrory. Podle něj je třeba počítat zejména s výpadky elektřiny. Úřady také nařídily evakuaci ostrovů Hatteras a Ocracoke, kam se na prodloužený víkend sjelo na 200 tisíc lidí. Celkem se na plážích Severní a Jižní Karolíny během oslav Dne nezávislosti počítalo s půl milionem turistů. 

Tagy: USA hurikán Spojené státy americké

Zdroje: ČTK