Nejbizarnější povolání? Američana platí za očichávání věcí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Američan George Aldrich má vskutku netradiční povolání. Někdo by si na první poslech myslel, že se jedná o vtip. Opak je ale pravdou. Aldrich se živí očicháváním věcí, které mají být vyslány do vesmíru. Na oběžné dráze se totiž nepříjemný odér může držet léta. Jeho zaměstnavatelem je NASA.

Nos, čich

Nos, čich,zdroj: ThinkStock

Když se řekne NASA, představí si každý nejspíš astronauty, raketové inženýry a mnoho vědců. Jenže mezi vážené experty patří i profesionální čichač. 

George Aldrich dělá na první pohled poněkud bizarní práci a nejspíš mu voní, protože ji pro NASA dělá už bezmála 40 let. A je to práce velmi záslužná a také náročná, protože pod nos mu musí přijít úplně vše, co má být vysláno do vesmíru. 

I nejnepatrnější závan se může ve vesmíru držet dlouhé roky a může pak obtěžovat a negativně ovlivnit produktivitu astronautů. Těm se může udělat i nevolno. 

"Když George špatně identifikuje jediný problematický puch, může se celá mise ocitnout v ohrožení," vysvětlila stanice Science Channel

Na Zemi lze těžký vzduch jednoduše vyvětrat, ale ve vesmíru okna otevřít nelze. Proto je Aldrichova práce tak klíčová a není na místě nad ní ohrnovat nos. 

"Moji přátelé a rodina si myslí, že jsem trochu blázen," připouští však Aldrich po 38 letech kariéry v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu. 

Tagy: NASA zaměstnání kuriozity čich

Zdroje: ČTK