Ukažte, čím topíte! Majitele čmoudících komínů čeká kontrola

- Aktuality autor: roj

Lidem, u nichž někdo nahlásí podezření ze spalování odpadů nebo nelegálního paliva, hrozí, že jim u dveří zazvoní kontrolor. Ministr životního prostředí Richard Brabec chce kontroly toho, čím lidé topí ve svých domech, zavést nejpozději od roku 2017. Kdo porušuje zákon, případně kontrolora domů nepustí, zaplatí několikatisícovou pokutu.

Ministerstvo životního prostředí plánuje přepadové kontroly u majitelů domů podezřelých ze spalování odpadu (ilustrační snímek)

Ministerstvo životního prostředí plánuje přepadové kontroly u majitelů domů podezřelých ze spalování odpadu (ilustrační snímek),zdroj: MARTIN ADAMEC / MAFRA / Profimedia

Změny budou součástí novely zákona o ochraně ovzduší, jejíž paragrafové znění Brabcův úřad dokončuje. Norma brzy zamíří do meziresortního připomínkového řízení. "Už podle stávajícího zákona začne od konce roku 2016 platit povinnost pravidelných dvouročních kontrol kotlů. Věříme ale, když to dobře půjde, že by to mohlo být už na podzim příštího roku," řekl Brabec.

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroj. Lidé mohou v takzvané kotlíkové dotaci získat až 127 500 korun. O dotace pro občany mohou žádat kraje. Mají se navíc na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám. Ministerstvo tak chce přispět ke zlepšení ovzduší v Česku, které nejvíce znečišťují právě lokální topeniště. Do roku 2020 chce díky evropským dotacím vyměnit až 80 tisíc starých kotlů.

Pokud lidé opakovaně poruší zákon nebo bude důvodné podezření, že ho porušili, budou mít nově obce možnost zahájit správní řízení. A pak udělit až padesátitisícovou pokutu. A to i tehdy, když člověk neumožní kontrolu v domácnosti.

Tagy: Česko domácí smog kotel ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK