Dnes je čtvrtek 26. května 2022., Svátek má Filip
Počasí dnes 21°C Oblačno

Test malých stran: Internetové stránky jako z pravěku

Test malých stran: Internetové stránky jako z pravěku
zdroj: tisková zpráva

Jak se na internetu prezentují mimoparlamentní politické strany? Server ParlamentniListy.cz zahajuje před parlamentními volbami přehled webových kampaní malých stran.

Tímto textem zahajuje server ParlamentniListy.cz sérii článků o prezentaci mimoparlamentních stran na internetu. K testu nás vedlo přesvědčení, že pro malé strany by vedení kampaně přes internet mohlo být výhodné – náklady jsou malé, přitom přístup k internetu má dnes prakticky každý – podle Eurostatu přistoupilo v roce 2008 alespoň jednou v týdnu na síť 85 procent Evropanů.

Málo peněz, málo lidí

Problém? Na internetu jsou převážně mladí a vzdělaní voliči z velkých měst, kde mimoparlamentní strany nemají silnou pozici. Navíc řada stran nemá ani prostředky, ani lidi na to, aby vlastní internetovou prezentaci pravidelně udržovala. Prezentace některých menších stran jsou tak často zanedbané, nepravidelně aktualizované nebo obsahují málo informací.

V rámci průzkumu oslovil server ParlamentniListy.cz všechny politické strany a hnutí, jež se zúčastnily posledních možných voleb – tedy těch do Evropského parlamentu v roce 2009 – a současně nyní nemají zastoupení v Poslanecké sněmovně. Postupně vám přineseme informace o všech těchto uskupeních.

Současně jsme se snažili zohlednit fakt, že stále více politiků používá ke své propagaci sociální sítě, zejména populární Facebook a Twitter. Zpracovali jsme tedy také přehled toho, jakým způsobem se zmíněná uskupení chtějí věnovat těmto médiím. Vzhledem k tomu, že sociální sítě jsou doménou uživatelů z velkých měst, připravili jsme jako ukazatel šancí stran na sociálních sítích přehledy toho, kolik každá strana zahrnutá v testu získala voličů v Praze.

Republikáni: Internet? Rozhodnout musí Sládek

Sdružení pro republiku–Republikánská strana Československa se na svých internetových stránkách prezentuje jako „jediná opoziční strana“ v Česku a příznivce oslovuje „vážení spolubojovníci.“ Do parlamentních voleb v letošním roce strana kandidovat bude, ale zda při své kampani aktivně využijí internet, republikáni zatím nevědí.

Na otázku serveru ParlamentniListy.cz reagoval vedoucí sekretariátu strany Ljulin Christov: „Předseda doktor Sládek se rozhodne. Nyní je v zámoří, ale až se vrátí, rozhodne se, jak budeme dělat kampaň.“

Internetové stránky republikánů jsou velmi jednoduché, jejich design působí dojmem, jako by pocházel z devadesátých let. Aktualizovány jsou však celkem pravidelně, obsahují už i program pro letošní volby. Posledním příspěvkem je novoroční přání předsedy Sládka. Obsahem jsou například komentáře s titulky jako „17. listopad – den sametové revoluce, den podvodu na československé občany“ nebo „Demonstrace není řešení. Státní převrat je řešením“. Autoři se pod texty nepodepisují, maximálně používají iniciály.

„Jsme ve finanční tísni, v kampani použijeme především letáky a šoty ve vymezeném čase v rozhlase a televizi. Internet ale používáme také,“ říká sekretář strany Christov.

Republikány ve volbách do Evropského parlamentu volilo 0.39 procenta voličů. Z celkového počtu 7 492 voličů pocházelo jen 587 z Prahy.

www.parlamentnilisty.cz