Dnes je čtvrtek 13. listopadu 2025., Svátek má Tibor
Počasí dnes 5°C Zataženo

Švédsko vydá do Polska objednavatele krádeže nápisu z Osvětimi

11. 3. 2010 – 15:47 | Zpravodajství | red

Švédsko vydá do Polska objednavatele krádeže nápisu z Osvětimi
zdroj: tisková zpráva

Stockholmský soud ve čtvrtek schválil vydání bývalého vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma do Polska. Oznámila to agentura AFP. Högström je podezřelý, že si objednal krádež nápisu z Osvětimi.

Šlo o známý nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) ze vstupní brány někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Polští vyšetřovatelé chtějí zjistit, co muž s nápisem ukradeným loni v prosinci zamýšlel. 

"Stockholmský soud rozhodl, že má být vydán Polsku," potvrdila AFP státní zástupkyně Agnetha Hildingová Qvarnströmová. "Má tři týdny na podání odvolání. Jakmile bude rozhodnutí konečné, polské úřady si jej budou moci do deseti dnů vyzvednout," vysvětlila. 

Högströmův advokát Björn Sandin podle švédské agentury TT uvedl, že svému mandantovi odvolání doporučí. 

Čtyřiatřicetiletý Högström byl zatčen počátkem února ve Stockholmu na základě evropského zatykače pro podezření z navádění ke krádeži. Krádež známého cynického nápisu v němčině, který museli ukovat samotní osvětimští vězni, vyvolal pozdvižení na celém světě. Nápis rozřezaný na tři části se však po několika dnech našel v lese nedaleko polské Toruně. V souvislosti s krádeží bylo zatčeno pět lidí, kteří údajně pracovali na Högströmovu objednávku. 

Högström stál v 90. letech v čele švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

Předchozí článek

Za znásilnění a vydírání studentky dostal 9,5 roku

Následující článek

Vesecká prověří, zda policie či SZ nepochybily u vraždy manželů

Nejnovější články