Středočeský kraj ode dneška mění systém úhrady poplatků

- Aktuality autor: red

Středočeský kraj ode dneška mění systém úhrady regulačních poplatků za pacienty. Přechází na obměněný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení.

O kompenzaci poplatků mohou nově požádat i pacienti soukromých zařízení, nikoliv pouze krajských nemocnic. Nový systém je podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) plně v souladu s doporučením Evropské komise. Podle EK je vracení poplatků jen části pacientů porušením práv občanů.

Středočeský kraj je posledním, který ještě úhradu poplatků nezrušil. Ostatní regiony včetně Plzeňského kraje, jehož systémem se středočeské hejtmanství inspirovalo, od této praxe upustily. Rath to přisuzuje tomu, že v ostatních regionech byli sociální demokraté údajně pod tlakem svých koaličních partnerů. Ve středních Čechách vládne jednobarevná menšinová vláda ČSSD.

Hejtmanství dosud investovalo do hrazení poplatků kolem 120 milionů korun. Rath podle zkušeností z Plzeňského kraje soudí, že nový systém už nebude tolik zatěžovat krajskou pokladnu. Do konce letošního roku by kraj mohl místo plánovaných 30 až 35 milionů korun vydat na poplatcích jen zhruba pět milionů. Počítá se totiž s tím, že většina pacientů o zpětné proplacení poplatků nepožádá.

Původně se uvažovalo o tom, že o úhradu poplatku budou moci žádat jen sociálně slabí, nakonec ale dostali tuto možnost všichni. Bylo by totiž obtížné zkoumat poměry jednotlivých žadatelů a hejtmanství by se muselo spokojit s jejich čestným prohlášením, vysvětlují představitelé kraje. Ne všichni žadatelé ovšem budou automaticky uspokojeni. Žádosti budou čtyřikrát ročně schvalovat radní.

Tagy: změna poplatky

Zdroje: ČTK