STEM: Vládní strany si pohoršily, ČSSD získává

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní strany si podle průzkumu agentury STEM v září mírně pohoršily. Ve sněmovně by ale stále v případných volbách získaly pohodlnou většinu 108 křesel. Posílila naopak opoziční ČSSD.

Sociální demokraté i komunisté by oproti květnovým volbám nyní získali dohromady o deset mandátů víc. 

STEM zjistil, že občanským demokratům by volby v září vynesly o šest mandátů méně, TOP 09 a Věci veřejné by shodně ztratily dvě křesla. Vedle ČSSD, za níž by ve sněmovně usedlo o sedm zákonodárců navíc, si tento měsíc o tři křesla polepšili i komunisté. Levice by v dolní komoře měla celkem 92 křesel. 

Stranické preference: Náskok ČSSD na ODS 6,5 procenta

V květnových sněmovních volbách získala ČSSD ve sněmovně 56 mandátů, KSČM 26. Více křesel dohromady ale získala ODS s 53 poslanci, TOP 09 s 41 a Věci veřejné s 24 zákonodárci. 

Podle stranických preferencí, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti, by volby vyhrála ČSSD se ziskem 22,7 procenta hlasů, ODS by volilo 16,2 procenta lidí. Do sněmovny by se dostala i TOP 09 s 12,9 procenta, KSČM s 11,7 procenta a Věci veřejné s 9,1 procenta. V úvahu je ale nutné vzít statistickou odchylku, která u malých stran činí 1,5 procentního bodu a u velkých 2,5 bodu. 

Voleb by se zúčastnilo 61 procent lidí, pětina občanů by k volbám nešla, další téměř pětina není rozhodnuta.

Tagy: ČSSD koalice podpora Výzkum STEM

Zdroje: ČTK