Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

STEM: Čtvrtina lidí by volila jinak než před rokem

STEM: Čtvrtina lidí by volila jinak než před rokem
zdroj: Mediafax

Zhruba každý čtvrtý volič hodnotí svou loňskou volbu do sněmovny jako chybnou. Týká se to zejména lidí, kteří se hlásí k politickému středu či pravici. Zjistil to aktuální průzkum agentury STEM.

Mezi zklamané patří především tehdejší stoupenci Věcí veřejných. Z nich svůj krok považují za nesprávný dokonce tři čtvrtiny dotázaných.

Zajímavý posun voličské přízně zjistil průzkum agentury STEM, který se zabýval tím, jak jsou lidé spokojení s tím, kterou stranu volili před rokem do sněmovny. Přibližně tři čtvrtiny považují své rozhodnutí dát hlas straně, kterou volili, za správné (34 procent určitě a 43 procent spíše), čtvrtina si nyní myslí, že před rokem správně nevolila (6 procent určitě, 17 procent spíše).

Nejvíce na svých tehdejších rozhodnutích trvají příznivci opozice. Za správné ho považuje shodně 95 procent voličů ČSSD a KSČM. Menší spokojenost vykazují stoupenci ODS (81 procent), voliči TOP 09 (74 procent) a velké rozčarování je patrné u těch, kdo dali před rokem svůj hlas Věcem veřejným. S tímto rozhodnutím je nyní spokojeno jen dvaadvacet procent z nich.

Nejvíce hlasů pomýlených by získala ČSSD

Mezi středově orientovanými voliči, kteří svou volbu považují za chybnou, je nejvíce těch, kteří dali svůj hlas právě Věcem veřejným. Mezi voliči, kteří sami sebe vidí spíše napravo, označuje svoji loňskou volbu za nesprávnou 36 procent příznivců VV a 35 procent stoupenců ODS.

Výzkum se zabýval i tím, koho by volili lidé, kteří jsou se svým rozhodnutím z května minulého roku nespokojení. Značná část z nich, téměř třetina (29 procent), nyní neví, kterou stranu by volila, a dalších 6 procent by nevolilo žádnou stranu. Z jednotlivých stran by od této skupiny voličů nejvíce hlasů dostala ČSSD (22 %), dále by dali své hlasy TOP 09 (9 %), KSČM (6 %), ODS (6 %), KDU-ČSL (5 %), Věcem veřejným (3 %), Suverenitě (3 %), Straně práv občanů-zemanovci (3 %), Straně zelených (2 %).