Ruský anarchista na Stropnického dům neútočil. Soud ho přesto vyhostil

- Aktuality autor: von

Soud zprostil ruského studenta Igora Ševcova viny z útoku zápalnými láhvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Žádala o to i obžaloba kvůli nedostatku důkazů. Soud ale mladíka potrestal za pomoc při sprejování zdi ruzyňské věznice vyhoštěním ze země na dva roky. Ševcov, který sám sebe označil za anarchistu, se chce proti rozsudku odvolat.

Obviněný anarchista Igor Ševcov

Obviněný anarchista Igor Ševcov,zdroj: ČTK

"Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek (útok na dům Stropnického) spáchal, nebylo však prokázáno, že ho nespáchal," uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byl podle ní prokázán dostatečně, Ševcov ho totiž nepopřel. Nepovažoval ho ale za trestný čin. "Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem," řekla dnes soudkyně.

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl.

Státní zástupkyně dnes před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z lahví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Podle druhého bodu obžaloby, za který byl dnes Ševcov potrestán, hlídal student loni v květnu u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Podle verdiktu se tak dopustil napomáhání při poškozování cizí věci. Ševcov přiznává, že si muže natáčel, k činu ale podle svého tvrzení nijak nepřispěl. "Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv," řekl soudu v úterý.

Tagy: Česko domácí ministr obrany česká justice

Zdroje: ČTK