Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Stanovisko ředitelů Národního divadla a Národního divadla Brno k přijetí novely loterijního zákona

Stanovisko ředitelů Národního divadla a Národního divadla Brno k přijetí novely loterijního zákona
zdroj: tisková zpráva

Ředitelé Národního divadla Ondřej Černý a Národního divadla Brno Daniel Dvořák zaujali stanovisko k přijetí novely loterijního zákona, který má být 20. května projednán v Senátu ČR.

Novela loterijního zákona, která byla přijata  Poslaneckou sněmovnou a kterou bude 20. května projednávat Senát, zbavuje příspěvkové organizace možnosti získat podporu od loterijních společností. To se týká  mj. takových kulturních institucí, jakými jsou Národní divadlo, Národní galerie či Národní divadlo Brno, které tak přijdou o významný zdroj příjmů.

Téma hledání tzv. mimorozpočtových zdrojů pro financování kultury je klíčové téma kulturní politiky posledních let. Mezi významné finanční zdroje tohoto typu bezpochyby patří právě odvody ze zisku loterijních společností, jak je tomu i v jiných evropských státech. „Pokud bude přijata tato novela, kulturní sektor bude zbaven tohoto finančního zdroje a ocitne se v mnohem větší závislosti na státním rozpočtu resp. na veřejných rozpočtech,“ vyjadřuje se k novele zákona ředitel Národního divadla Ondřej Černý a dodává: „A to v době, kdy jsou tyto rozpočty ve výdajích na kulturu prokazatelně kráceny.“

„Národní divadlo v Praze spolupracuje již od roku 2002 s loterijním holdingem SYNOT, s jehož společnostmi každoročně podepisuje smlouvu o odvodu části výtěžku na veřejně prospěšné účely. Celkem tak získalo pro financování Národního divadla již více jak 22 000 000,- Kč. Tyto finanční prostředky tak dnes tvoří již pevnou součást rozpočtu Národního divadla,“ vysvětluje ředitel Ondřej Černý. Holding SYNOT významně podporuje také umělecké projekty Národního divadla Brno.

„Nabytí účinnosti této novely by zcela znemožnilo možnost podpory obou našich divadel, stejně tak i Národní galerie či Správy Pražského hradu, a i dalších veřejně prospěšných institucí, neboť tato novela vylučuje jako příjemce odvodu části z výtěžku mj. všechny příspěvkové organizace,“ upozorňují oba ředitelé.

„Nepřísluší nám hodnotit další možné negativní důsledky přijetí této novely. Již sám fakt vyloučení širokého spektra příjemců ovšem vyžaduje podle našeho názoru legislativní zásah Senátu ČR,“ dodávají oba ředitelé.

Pokud tato novela loterijního zákona vstoupí v platnost, bude to velmi smutná zpráva pro naši národní kulturu,“ obávají se ředitelé.

Naším cílem je, aby příspěvkové organizace byly uvedeny v novele jako možní příjemci „odvodu části výtěžku“ z činnosti těchto loterijních společností. Pevně věříme, že senátoři vezmou při svém rozhodování v potaz naše stanovisko.“