Spojené státy prý před Brity tajily mučení podezřelých teroristů

- Aktuality autor: red

Spojené státy tajily před britskými tajnými službami, že mučily podezřelé teroristy. Při přednášce ve Sněmovně lordů to v úterý řekla bývalá šéfka britské kontrarozvědky MI5 Eliza Manninghamová-Bullerová, podle níž Britové proti tomu ve Washingtonu protestovali.

"Američanům velmi záleželo na tom, aby lidé jako my nezjistili, co dělají," řekla Manninghamová-Bullerová, která byla v britských tajných službách 33 let a MI5 vedla v letech 2002 až 2007.

Pochyby u ní vzbudil zejména případ Chálida Šajcha Muhammada, který se přiznal, že naplánoval teroristické útoky v USA 11. září 2001. "Ptala jsem se svých spolupracovníků: 'Proč mluví?' Naše zkušenost s irskými teroristy byla taková, že nikdy nepromluvili," uvedla.

"Američané tvrdili, že když se ho zeptali, byl (Šajch Muhammad) velmi hrdý na to, co dosáhl. Teprve když jsem odešla do výslužby, dozvěděla jsem se, že byl více než stošedesátkrát podroben waterboardingu," uvedla v souvislosti s praxí, při níž je u vyslýchaného vyvolán pocit, že se topí.

Britská vláda si Američanům na špatné zacházení s osobami podezřelými z terorismu stěžovala. "Vláda skutečně podala protest, ale nic jiného k tomu neřeknu," prohlásila Manninghamová-Bullerová.

Britské tajné služby se samy staly terčem kritiky za to, že údajně věděly o mučení podezřelých v zahraničí. V únoru britský soud nařídil zveřejnění informací, které americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) poskytla MI5 a které se týkaly Binyama Mohameda. Tento Etiopan žijící v Británii, který byl zadržován na americké základně Guantánamo, se snaží dokázat, že byl v americkém zajetí mučen a že o tom britské tajné služby věděly.

Soudce David Neuberger uvedl, že tvrzení, že MI5 nevěděla o krutém zacházení s některými podezřelými, které CIA zadržovala v zahraničí, je nespolehlivé.

Manninghamová-Bullerová tuto záležitost nekomentovala s tím, že by mohla ovlivnit soud. Nynější generální ředitel MI5 Jonathan Evans popřel, že by se Británie na mučení podílela.

Jeho předchůdkyně se nelichotivě vyjadřovala o přístupu bývalé americké administrativy k výslechům osob podezřelých z terorismu. "Smutná věc je, že (bývalý viceprezident Richard) Cheney, (bývalý ministr obrany Donald) Rumsfeld a (bývalý prezident George) Bush se všichni dívali na 24 hodin," řekla v souvislosti s televizním seriálem, v němž tajný agent zachraňuje lidi před teroristickými útoky často za použití násilí na podezřelých.

Manninghamová-Bullerová se také skepticky vyjadřovala o "takzvané válce s terorismem". Uvedla, že nikdy neměla tento výraz ráda, a vyslovila přesvědčení, že takovou válku "nejde vyhrát, ale je možné, že se promění a zmírní".

Tagy: USA terorismus britanie mučení

Zdroje: ČTK