Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

Šimíček: Ctíme koncept bránící se demokracie

Šimíček: Ctíme koncept bránící se demokracie
zdroj: tisková zpráva

Rozpuštěním Dělnické strany se neřeší problémy s ní spojené, mezi které patří i růst pravicového extremismu.

„Demokracie je poněkud naivní a musí se proti sebedestrukci bránit," odmítl soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček tvrzení, že rozpuštění Dělnické strany je omezením politických svobod.

Dodal, že se Dělnická strana stala „monopolní platformou extremismu v Česku," což rozsudek vyřešit nemůže. Partaj byla podle soudce jakýmsi lakmusovým papírkem některých problémů, které by měly být co nejrychleji vyřešeny etablovanými politickými stranami, jinak zanedlouho zaujmou pozici Dělnické strany jiní extremisté.

Už žádné pokusy o pogrom

Šimíček dodal, že by zákaz partaje měl do budoucna zamezit podobným excesům, jako byl „boj o Janov". „Pokud dojde k zneužívání demokratických prostředků, musí následovat sankce," doplnil.

Vzápětí ale zdůraznil, že pokud se strana drží pouze verbální agrese, není to ještě samo o sobě důvodem k rozpuštění. Zásah státu by měl podle Vojtěcha Šimíčka přijít až ve chvíli, kdy dojde k přechodu od slov k fyzickému násilí.

Neonacistů se nebojím

Šimíček rázně odmítl spekulace, že by rozhodnutí soudu mohlo být ovlivněno medializací kauzy. Také uvedl, že se neobává nějakých útoků na svou osobu ze strany zrušené partaje.

Debatu soudce uzavřel upozorněním, že rozpuštění Dělnické strany v budoucnu neusnadní zákaz případných nástupnických partají, protože původní představitelé můžou bez omezení kandidovat za jiný subjekt.

www.parlamentnilisty.cz