Šílenství za pět dolarů. Ameriku dobývá nová, drsná droga

- Aktuality autor: art

Stojí pět dolarů a někteří říkají, že je drsnější než heroin. V amerických ulicích se šíří nová syntetická droga. Říká se jí "flakka" nebo "gravel" (štěrk). Nejhůř je na tom Florida, kde nebezpečná látka zabila už desítky lidí. Vyvolává těžké halucinace a zvedá tělesnou teplotu tak, že lidé pod jejím vlivem ze sebe strhávají oblečení a prchají nazí před strašáky, které se jim zjevují jen v jejich hlavě. 

Lidé pod vlivem drogy mají pocit, že jsou v plamenech, takže se svlékají a pobíhají po ulicích nazí. Ilustrační snímek

Lidé pod vlivem drogy mají pocit, že jsou v plamenech, takže se svlékají a pobíhají po ulicích nazí. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Jak dnes napsala agentura AFP, popularita flakky se šíří rychle. Podle ceny jedné dávky se jí také někdy říká "pětidolarové šílenství", ale její chemické označení je alfa-PVP. Vyrábí se v Číně a chemickým složením se podobá koupelovým solím.

Mezi nejpostiženější oblasti patří okrsek Broward, turistická oblast na jižní Floridě severně od Miami. "Broward je ohniskem užívání flakky," řekla Heather Clarková z charitativní skupiny United Way, která se snaží zvýšit povědomí obyvatel ohledně této drogy.

Lidé ji obvykle kouří, ale dá se také injekčně vpravit do žíly nebo inhalovat. "Je to skutečně velmi nebezpečná droga. Není rekreační. Není to něco, co můžete vzít bez vedlejších účinků," dodala Clarková.

Nikdo s jistotou neví, odkud se vzalo označení drogy. Podobá se mu španělské slovo "flaca", což je slangový výraz pro přítelkyni nebo pěkné děvče.

Na internetu se dá tato droga koupit za 1500 dolarů za kilo (asi 36 500 Kč). Pro porovnání - kilogram kokainu může stát patnáctinásobek, i víc. Podle zprávy o užívání drog, kterou tento měsíc zveřejnily floridské úřady, se droga do USA posílá poštou z Číny místním distributorům. Čínské společnosti tuto drogu na internetu otevřeně propagují a posílají ji i jednotlivým zájemcům.

V okrsku Broward se tato droga na ulici poprvé objevila v září loňského roku. Od té doby už po jejím užití zemřelo nejméně 34 lidí. A nyní se na pohotovosti místních nemocnic objevuje nejméně 20 lidí denně kvůli účinkům drogy.

Užívání flakky může způsobit srdeční potíže, lidé jsou po této droze agresivní, paranoidní a v mnoha případech psychotičtí. Může jim i prudce stoupnout tělesná teplota, a to až nad 40 stupňů Celsia.

Oběti ze sebe často strhávají šaty, protože se domnívají, že jim hoří tělo. Jiní v hrůze prchají před imaginárními útočníky z lidské či zvířecí říše, uvádějí odborníci.

Tagy: zahraničí Spojené státy drogy a závislost

Zdroje: ČTK