Za nehodu maďarského gripenu v Čáslavi mohl pilot

- Aktuality autor: art

Havárii maďarského gripenu během cvičného manévru v Čáslavi zavinila posádka, píše maďarský portál index.hu s odvoláním za svůj armádní zdroj. Pilot podle jeho slov během přistání současně brzdil i akceleroval, proto nedokázal zastavit včas. Na stroji se nenašla žádná technická závada, která by svědčila o jiném možném scénáři. 

Trosky maďarského gripenu po havárii v Čáslavi

Trosky maďarského gripenu po havárii v Čáslavi,zdroj: Profimedia.cz

Stíhací letoun JAS-39 Gripen havaroval na letišti v Čáslavi 15. května během přistání, když se mu nepodařilo zastavit a skočil vážně poškozený mimo přistávací plochu. Oba piloti se katapultovali.

Zdroje webu index.hu z prostředí armády potvrdily, že během přistání se vypnula elektronika. Pilot měl proto přepnout na manuální ovládání a ubrat "plyn", což se ale nestalo. Stroj pilotoval jeden z nejzkušenějších maďarských stíhacích letců generál Csaba Ugrik.

Ministr obrany Csaba Hende začátkem června při slyšení v parlamentu řekl, že zatím není známo, co havárii gripenu způsobilo. Náčelník generálního štábu maďarské armády Tibor Benkő v jednom rozhovoru poskytnutém deníku Magyar Hírlap tvrdil, že během přistání se pokoušeli brzdit oba piloti, stroj ale přesto vyjel z dráhy.

"Zda tuto událost zavinila technická závada, selhání člověka, nějaké neznámé okolnosti nebo všechny tyto faktory dohromady, to se uvidí až po skončení vyšetřování," řekl tehdy Benkő.

Zároveň ovšem prohlásil, že už dosavadní stav vyšetřování jednoznačně vyloučil spojitost mezi havárií gripenu v Čáslavi a pozdější nehodou v Kecskemétu.

Tagy: Česko Maďarsko zahraničí domácí čáslav gripen letecká nehoda

Zdroje: ČTK