Šéfem ÚSTR chtějí být Hazdra, Meca, Světnička, Portman, Blaiveová

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Pětice kandidátů na post ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je podle neoficiálních informací známá. Usilují o něj pravděpodobně bývalý přechodný ředitel této instituce a nynější první náměstek Zdeněk Hazdra, někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na ministerstvu obrany Viktor Meca či bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Karel Světnička. 

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů,zdroj: Isifa.com

Pětici uchazečů uzavírají bývalý šéf vědecké rady ÚSTR Adrian Portmann von Arburg a bývalá členka vědecké rady Muriel Blaiveová; o nich se již spekulovalo. ÚSTR jména nezveřejnil, chtěl je držet v tajnosti. 

Nového ředitele bude vybírat desetičlenná komise ve dvou kolech. Výsledek výběrového řízení má hlavní rada oznámit do 30. dubna. První kolo soutěže má být vyhodnoceno do 14. února. Ve výběrové komisi sedí historici, lidé z archivnictví i manažerské sféry. Vítěze soutěže jmenuje ředitelem rada. 

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců. Minulý rok bylo nejvíc povyku kolem odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou. Rada uvedla, že nebyla spokojena s prací Hermana. Ten ale tvrdil, že odvolání bylo politicky motivované. To naopak zase rada odmítala. Nyní se Herman zřejmě stane ministrem kultury. 

I počátek letošního roku rozvířilo mediální hladinu dění kolem ÚSTR, a to když Platforma evropské paměti a svědomí pozastavila členství ÚSTR, který je jejím spoluzakladatelem. Podle platformy je důvodem mimo jiné údajná infiltrace komunistických pracovníků do ÚSTR. Rada ÚSTR nyní hrozí úplným odchodem z platformy, která sídlí v Praze a sdružuje desítky podobných organizací ze zahraničí.

Tagy: Ústav pro studium totalitních režimů

Zdroje: ČTK