Rusko zakázalo publikace programů neregistrovaných stran

- Aktuality autor: red

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí podepsal novelu zákona o politických stranách, která zakazuje publikovat v oficiálním tisku program jakékoli strany, která neprojde registrací na ministerstvu spravedlnosti.

Opozice novelu kritizuje jako diskriminační.

Podle dosavadní praxe je oficiální věstník Rossijskaja gazeta povinen zveřejnit politický program každé strany, která požádá o registraci, a to nejpozději dva měsíce po jejím ustavujícím sjezdu. Z iniciativy poslanců hlavní vládní strany Jednotné Rusko se tato praxe změní tak, že zveřejnit politický program bude možné až po řádné registraci. Pokud ji úřady odmítnou, strana na zveřejnění svého programu právo nemá.

Opozice novelu považuje za diskriminační

Bezprostředním impulsem pro novelu byl případ opozičních stran Jiné Rusko a Vlast: zdravý rozum, jejichž poměrně radikální politický program se ocitl na stránkách úředního listu Rossijskaja gazeta. Stranu Jiné Rusko se snaží zaregistrovat jeden z nejaktivnějších příslušníků ruské opozice Eduard Limonov, registraci strany Vlast: zdravý rozum ministerstvo spravedlnosti již dvakrát odmítlo.

Poslancům vládní strany Jednotné Rusko podle moskevských médií vadí, že veřejnost má možnost seznámit se s politickým programem strany, o jejíž oficiální registraci úřady ještě nerozhodly. Ruská opozice podle moskevského rozhlasu s novelou nesouhlasí a považuje ji za diskriminační. Uzavírá opozičním aktivistům jednu z mála možností, jak proniknout do oficiálních novin a legálně zveřejnit svůj program bez ohledu na postoj úřadů.

Tagy: Rusko Vláda zákaz novela medvedev diskriminace

Zdroje: ČTK