Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Řidičák od 17 let? Už jsem tahal z auta mrtvé děti, děsí se policista

Řidičák od 17 let? Už jsem tahal z auta mrtvé děti, děsí se policista
zdroj: Archiv

V sousedním Německu vláda schválila, že od příštího roku budou moci mít řidičský průkaz již sedmnáctiletí. Nebudou však usedat za volant sami, ale pouze vedle zkušeného řidiče.

Dopravní expert a poslanec strany Věci veřejné Stanislav Huml nevylučuje, že něco podobného by se mohlo zavést i u nás.

„My o tom budeme určitě jednat, já sám jsem přiznal, že jsem o tom již uvažoval. Není to žádná převratná novinka. Určitě nejdříve oslovíme psychology a budeme zvědaví na jejich názor. Ale v té formě, která je, nebo bude v Německu, tedy s řidičem s pětiletou praxí, si to dovedu představit," řekl ParlamentnímListům.cz Huml. Upozornil však na to, že věkové kategorii 18 - 23 let je nejvíce dopravních nehod a smrtelných úrazů.

Psycholog není proti

Ani psycholog Jiří Novák by nebyl rezolutně proti. „V některých evropských zemích, mohou sedmnáctiletí řídit vozítka, která jezdí maximálně padesát kilometrů za hodinu. Samozřejmě mladí zapříčiní velkou část nehod, ale ten německý model by jim mohl pomoci se naučit řídit, než by usedli za volant sami. Existuje sice riziko, že by jezdili sami, ale vezměte si kolik jezdí mladých bez řidičáku," sdělil redakci Novák.

Celý článek najdete na Parlamentnilisty.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma