Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Putin mi dá občanství a budu jeho ministr, vtipkoval Berlusconi

Putin mi dá občanství a budu jeho ministr, vtipkoval Berlusconi
Vladimir Putin (vlevo) a Silvio Berlusconi se přátelí už od svých mladých politických let. Často se navštěvují a tráví spolu i společné dovolené | zdroj: Profimedia

Vysloužilý italský politik Silvio Berlusconi podle některých lidí plánuje pokračování své politické kariéry v Rusku. Prezident Vladimir Putin, se kterém ho pojí dlouholeté blízké přátelství, mu údajně nabídl nejen občanství, ale i post ministra hospodářství, píše italský deník La Stampa. Podle komentátorů šlo jen o další Berlusconiho pokus, jak na sebe upoutat pozornost.

Deník se odvolává na jednoho z Berlusconi blízkých spolupracovníkům. Expremiér čelící obviněním z daňových podvodů to údajně prohlásil na večeři se členy své strany Forza Italia. 

"V Itálii jsem odsunutý do pozadí, ale Putin mi řekl, že je ochotný dát mi občanství a pověřit mě vedením ministerstva hospodářství. Moje budoucnost? Budu ministrem svého přítele Putina," řekl údajně Berlusconi podle jednoho z hostů. 

Berlusconiho slova vyvolala diskusi o tom, zda 78letý italský politik myslel svá slova jako žert na odlehčení večera, případně si slova Vladimira Putina špatně vyložil.

"Putina a Berlusconi pojí staré přátelství a jsou v kontaktu. Slova ale byla myšlena jako obrazná podpora, spíš než formální nabídka na oficiální post. To by samozřejmě nebylo možné," reagoval na zprávu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se tak jeví to, že na sebe Silvio Berlusconi chtěl upoutat pozornost. Plánuje totiž založit novou politickou stranu L'Altra Italia (Jiná Itálie) a publicita se mu hodí.

To však nemění nic na tom, že oba politici jsou si opravdu velmi blízcí, často se navštěvují a výjimkou nejsou ani společné dovolené. Například v červnu spolu strávili víkend v pohoří Altaj na Sibiři. 

Zdroje:
The Telegraph, La Stampa, polisblog.it