Potvrzeno: ČSSD vyšle do boje o Senát Dienstbiera

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V doplňovacích senátních volbách na Kladensku bude za ČSSD kandidovat podle očekávání Jiří Dienstbier mladší, syn zesnulého senátora Jiřího Dienstbiera.

Rozhodl o tom ve čtvrtek výkonný výbor středočeských sociálních demokratů. Řekl to jeho předseda Richard Dolejš. Členové výboru rozhodovali mezi pěti jmény, favorizovaný pražský zastupitel Dienstbier měl také podporu celostátního vedení ČSSD. 

V tajné volbě získal Dienstbier podle Dolejše čtrnáct hlasů, devět hlasů dostal náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík. Potřeba bylo dvanáct zvednutých rukou. Zbývající tři lidé nominaci nepřijali, dva z nich podpořili Dienstbiera. 

Dolejš: Dienstbier je schopen získat zpět většinu v Senátu

"Dienstbier má šanci uhájit pro sociální demokracii mandát. Je to kandidát, který je schopen znovu získat většinu Senátu pro sociální demokracii," řekl Dolejš. Podle Dienstbiera budou volby zásadní kvůli obnovení většiny ČSSD v Senátu.

"Zachovali bychom si možnost předkládat alternativy k politice vládní koalice," uvedl kandidát, kterého nominovala organizace Prahy-západ. Syblík měl podporu kladenské organizace. Dienstbier podotkl, že jednomyslnou podporu ani neočekával. 

Jiránek (ODS): Bude to těžký a důstojný soupeř

Dienstbier bude podle kladenského primátora a kandidáta ODS Dana Jiránka těžký a důstojný soupeř. "Pan Dienstbier chce zřejmě prokázat, že je jedno, kde kandiduje. Předpokládám, že se do předvolební kampaně pokusí přenést některá pražská témata, kterými se zabýval," řekl. 

Sám Dienstbier, jehož rodina z Kladenska pochází, nepokládá za nevýhodu, že v obvodu nebydlí; lidé se podle něho nebudou rozhodovat podle bydliště. Předvolební kampaň ČSSD bude podle poslance a volebního manažera Jana Hamáčka velmi levná. 

Dienstbiera podporují Hašek i Sobotka

Dienstbier má podporu stoupenců obou kandidátů na budoucího předsedu ČSSD, úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotky i jihomoravského hejtmana Michala Haška. Všichni vesměs vyzvedávají jeho morální kredit, který si jako lídr pražských sociálních demokratů při volbách do zastupitelstva a jako kandidát na primátora získal svým odporem proti koalici ODS a ČSSD na pražské radnici. Dienstbier se dovolával slibu voličům, který nehodlá porušit. 

Úmrtím senátora Dienstbiera ztratila ČSSD v horní komoře nadpoloviční většinu 41 z 81 hlasů. Nyní má 40 senátorů, vládní koalice je ale v horní komoře stále v menšině a většinu má levice. První kolo voleb se uskuteční 18. a 19. března. 

Dienstbier mladší se utká vedle Jiránka například se starostou Kmetiněvsi Luďkem Kvapilem za TOP 09 a Starostové. Politické seskupení Lepší Kladno vyšle do souboje stomatologa Karla Protivu, Česká pirátská strana svého místopředsedu Ivo Vašíčka a KSČM uvažuje o starostovi Drnku Zdeňkovi Levém. Zájem kandidovat mají i bývalý majitel kladenských oceláren Vladimír Stehlík a někdejší europoslankyně Jana Bobošíková.

Tagy: ČSSD Senát ČR kandidatura dientsbier

Zdroje: ČTK