Tuniskem stále zmítají nepokoje, rezignoval šéf diplomacie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Protesty proti tuniské přechodné vládě, při kterých i ve čtvrtek vyšly do ulic tisíce lidí, přiměly k rezignaci tamního ministra zahraničí. Mezinárodní organizace Amnesty International zároveň obvinila policii, že během demonstrací používala příliš drastické metody.

Prošetřit násilí se chystá speciální komise OSN. 

Demonstrace se konaly v hlavním městě Tunisu i ve středotuniském Sídí Bú Zíd, odkud se před více než měsícem nepokoje začaly šířit. Protestů v Sídí Bú Zíd se podle odhadů policie a odborářů zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti, mezi kterými byla mládež i ženy, vykřikovali, že si nenechají "ukrást revoluci" a že zůstanou věrni "mučedníkům". 

Kabinet bude měnit ministry

Protesty proti staronovým členům přechodné vlády pokračují prakticky každý den od minulého týdne, kdy byla vláda sestavena. Kabinet proto slíbil, že vymění některé ministry. Podle neoficiálních zdrojů mělo jít také o ministerstva vnitra a obrany. Podle agentury Reuters zatím není jasné, zda rezignace ministra zahraničí Kamála Murdžaního demonstranty uklidní. 

Podle oficiálních údajů tuniské vlády si nepokoje zatím vyžádaly nejméně 78 obětí. Podle OSN ale zemřelo nejméně 117 lidí. V Tunisku je proto očekávána speciální mezinárodní komise, která má prošetřit lednové násilnosti. Organizace Amnesty International obvinila bezpečnostní složky, že proti demonstrantům použily nepřiměřené prostředky. Podle výpovědí lékařů bylo několik obětí střeleno do zad, což by znamenalo, že lidé byli zabiti při útěku. 

Bývalý prezident Zín Abidín bin Alí utekl před nepokoji do Saúdské Arábie. Někteří členové jeho rodiny podle AFP uprchli do Kanady. Její premiér Stephen Harper dnes uvedl, že členové dřívějšího tuniského režimu nejsou v Kanadě vítáni.

Tagy: protesty Vláda Tunisko nepokoje

Zdroje: ČTK