Pokus o rekord: V Praze se sešlo 849 dětí "ze zkumavky"

- Aktuality autor: red

Celkem 849 dětí "ze zkumavky" se dnes sešlo na střeše pražského nákupního centra Harfa. Pokus o největší setkání děvčat a chlapců, kteří přišli na svět po umělém oplodnění, se ale nezdařil.

Rekordní sraz se odehrál před třemi lety. Tehdy na něj dorazilo 1180 dětí, řekla zástupkyně pořadatelů Petra Wagnerová.

V Česku fungují tři desítky center asistované reprodukce. Dnešní setkání pořádalo jedno z nich. Soukromé středisko Iscare se zabývá léčbou neplodnosti 15 let. Za tu dobu se s jeho pomocí narodilo 7000 dětí. "Pozvali jsme všechny děti, kterým lékaři pomohli na svět. Rekord se nám ale bohužel překonat nepodařilo," řekla Wagnerová. Podle ní na akci dorazilo 1748 účastníků - dětí a rodičů či prarodičů. Pořadatelé se o překonání rekordu pokusí na nějakém z příštích srazů.

Neplodnost je stále častější

Neplodných párů v Česku přibývá. Důvodů je víc. Patří mezi ně třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Podle lékaře centra Milana Mrázka ale roste také podíl "mužského faktoru".

Zdravotní pojišťovny v Česku platí neplodné dvojici umělé oplodnění třikrát. Podle navrhované zdravotnické reformy, která je nyní ve sněmovně, by to mělo být čtyřikrát. Do těla ženy by ale lékaři měli přenášet už jen jedno oplodněné vajíčko. Nyní je jich víc.

Opatření má bránit mnohačetným těhotenstvím. Ze zkumavky se totiž často rodí dvojčata a zřídka trojčata.

Umělé oplodnění do 55 let


 

Díky změně by tak mělo ubýt rizikovějších těhotenství i předčasně narozených. Peníze, které se nyní na péči o nedonošené děti vynakládají, by se naopak mohly podle Mrázka přesměrovat do léčby neplodnosti a zvyšování její úspěšnosti. "Efekt by byl stejný a možná i levnější," uvedl lékař.

Reforma zdravotnictví počítá i s tím, že by umělé oplodnění mohla podstoupit žena do 55 let. Poslanci ve sněmovně navrhli, aby se věk stanovil na 49 či na 56 let. Podle Mrázka se neshodují ani odborníci. Dosud se za doporučený limit považovalo 50 let. "Ženy, které chtějí v pozdějším věku těhotenství, to nedělají z rozmaru. Často za tím bývá tragický příběh, kdy třeba přišly o větší dítě a chtějí mít znovu rodinu," uvedl Mrázek. Podle něj by se pod 50 let rozhodně jít nemělo. "Někteří říkají, že je to proti přírodě. Lidé ale dnes žijí déle a život se prodlužuje. Penicilin byl dříve také proti přírodě," podotkl lékař.

Tagy: děti rekord pokus neplodnost

Zdroje: ČTK