Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Odvrácená tvář energetických úspor

Odvrácená tvář energetických úspor
zdroj: Profimedia

Stavebnictví se v posledních letech zaměřovalo na jeden hlavní cíl, utěsňování obálky domu a energetické úspory. Dokonale zateplený dům má však jednu stinnou stránku, a tím je minimální přirozená výměna vzduchu v interiéru. Dalo by se namítnout, že stačí více větrat. Ale proč na jedné straně utrácet za zateplení, když pak naakumulované teplo musíme opět vypustit ven. Tím by celý koncept ztratil smysl.

Jste unavení? Možná máte málo kyslíku
Nedostatek čerstvého vzduchu má na náš organismus fatální vliv. Únava, šíření nemocí nebo respirační problémy, to vše způsobuje vysoká koncentrace vydechovaného CO², nedostatek kyslíku a toxiny uvolňující se z nábytku a dalšího vybavení domácnosti. Dalším strašákem je vlhkost, které každý člen domácnosti denně vyprodukuje až 12 litrů. Činnosti jako praní, sušení, vaření či sprchování jsou hlavními původci vlhkosti, která pokud v interiéru zůstane, může vést k nežádoucí tvorbě plísní. Jediné uspokojující řešení je vybavení nízkoenergetických a pasivních domů systémem řízeného větrání s rekuperací tepla. Ta dodá dostatek čerstvého vzduchu, a navíc vzduch přicházející zvenčí, ohřeje teplým odpadním vzduchem mířícím ven. Nedochází tak ani k tepelným ztrátám, ale především si celá domácnost může užívat dostatek čerstvého vzduchu, bez toho, aniž by bylo nutné se dohadovat, kdy už je nutné opět vyvětrat.

Rekuperační jednotku je dobré zařadit již do projektu
Abychom ve svých domovech dýchali opravdu kvalitní vzduch, je třeba na větrání myslet ideálně již ve fázi projektování. Pokud jsou stavby s minimální spotřebou energie opatřeny kvalitním systémem řízeného větrání s rekuperací tepla již během výstavby, je možné vybrat optimální umístění jednotky v rámci objektu a rovněž zapustit rozvody do stropních konstrukcí.

Větrací systém vás nemusí rušit
Při výběru větracího systému je třeba dbát na jeden aspekt, který může při provozu nepříjemně překvapit. Problémem celé řady nabízených rekuperačních jednotek u nás, je totiž poměrně vysoká hlučnost. Společnost Schiedel, přední evropský výrobce kvalitních komínových systémů, uvedla na náš trh zcela nový systémem řízeného větrání s rekuperační jednotkou pod názvem KombiAir. Jeho hlavní výhodou je bezkonkurenčně nízká hlučnost, pouhých 34 dB, což je sotva slyšitelná hranice. Tím se řadí mezi nejtišší výrobky v konkurenci podobných zařízení.

KombiAir_7 kopie zdroj: Profimedia

Minimální nároky na místo a maximální účinnost
Další výhodou systému je jeho kompaktnost. Jednotka je umístěna do modulu o půdorysu 360x620mm. Výška se přizpůsobuje stropu. Celý produkt je tak svou velikostí srovnatelný s komínovými systémy Schiedel a vejde se prakticky kamkoliv. Veškeré rozvody je nutné schovat do stropních podhledů ve fázi hrubé stavby domu. 90% účinností rekuperace tepla se jednotka Kombiair rovněž řadí k tomu nejlepšímu, co je možné na našem trhu pořídit.


Řízené větrání uleví nejen alergikům
Výrazným bonusem, který ocení zejména alergici jsou filtry, kterými systém řízeného větrání KombiAir disponuje. Do interiéru se dostává pouze čerstvý vzduch zbavený prachu, plísní i pylu, nejčastějších alergenů. Systém řízeného větrání zkrátka výrazně zkvalitní život v interiérech nízkoenergetických a pasivních staveb.

Zdroje:
Inzerce