Ochránkyně práv Šabatová je proti zákazu muslimského šátku na zdravotnické škole

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se postavila na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek. Takzvaný hidžáb muslimky používají k zahalení vlasů a krku a podle Šabatové je diskriminační jim to na půdě školy zakazovat.

Anna Šabatová

Anna Šabatová,zdroj: Profimedia.cz

S odkazem na interní dokument o řešení kauzy, který se podařilo získat Lidovým novinám, přinesl informaci server Lidovky.cz. 

Škola odůvodnila zákaz tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy. Dívka ze Somálska a další muslimská studentka této školy původem z Afghánistánu údajně právě kvůli tomu studium předčasně ukončily a případ loni na podzim zveřejnily. První jmenovaná se obrátila na veřejnou ochránkyni práv. 

Ta podle serveru dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek. Za laxní posouzení kauzy kritizovala i Českou školní inspekci. Oficiálně se však Šabatová nechtěla vyjádřit s tím, že případ není uzavřen. 

 

Tagy: muslimové lidská práva

Zdroje: ČTK