Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 6°C Skoro zataženo

Neviditelná katastrofa: Ekologická havárie horší než výbuch ropné plošiny

1. 3. 2016 – 15:36 | Magazín | Vojtěch Ondráček

Neviditelná katastrofa: Ekologická havárie horší než výbuch ropné plošiny
Místo úniku plynu v Aliso Canyon | zdroj: Earthworks

Čtyři měsíce unikaly tisíce tun jedovatého metanu na předměstí Los Angeles. Šlo o největší únik plynu v americké historii a daleko větší katastrofu, než byla široce medializovaná havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Přesto zůstala téměř bez povšimnutí.

Je tomu šest let, kdy se po explozi potopila ropná plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Média se tehdy předháněla, kdo přinese víc fotek rostoucí ropné skvrny. Titulní strany novin, hlavní zpravodajské relace v televizích a i sociální sítě denně chrlily zprávu za zprávou o ekologické katastrofě nevídaných rozměrů.

V kontrastu s ohromnou "ropnou podívanou" zůstal nedávný únik plynu v Kalifornii téměř bez povšimnutí. Přitom jen co do rozsahu byla tato katastrofa srovnatelná nebo dokonce závažnější než situace v Mexickém zálivu.

Denní dávka metanu jako z milionů aut

Když letos v říjnu začal u Porter Ranch z 62 let starého plynovodu unikat plyn, nikdo netušil, o jak rozsáhlý problém brzy půjde. Dva měsíce nikdo nereagoval, dokud si lidé z blízkého předměstí Los Angeles nezačali stěžovat na nevolnost, zvracení, krvácení z nosu, bolesti hlavy, vyrážky, dušnost, pálení očí, bolesti v krku a další zdravotní potíže.

A nebylo divu. Do ovzduší se denně dostávalo několik stovek tun zemního plynu, z toho jen metanu unikalo každý den přes 1200 tun. 

zdroj: YouTube.com

Magazín Time přirovnal denní dávku uniklého metanu k množství, které vyprodukuje 2,2 milionu krav či šest uhelných elektráren. Dopad na globální oteplování byl stejný jako v případě 4,5 milionu aut.

Zemní plyn navíc obsahuje i oxid uhličitý, ale v zásadně menším množství, které nemá na životní prostředí tak drtivý dopad jako metan.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Když se o úniku vyjádřil radní Los Angeles Mitchell Englander jako o "jedné z nejhorších přírodních katastrof v historii Kalifornie", rozsahu havárie ještě vydatně ubral. Podle odborníků to byl vůbec největší únik plynu v amerických dějinách. 

A zanechal taky daleko větší ekologickou stopu, než jaká zůstala po zmiňované ropné havárii v Mexickém zálivu. 

Plynovod provozovala společnost Southern California Gas Company (SoCalGas). Ačkoli k poruše došlo 23. října, firma vydala první varování až po měsíci. A teprve 6. ledna kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav ohrožení a nařídil evakuaci 20 tisíc místních obyvatel. Do té doby totiž společnost dávkovala informace více než lakonicky.

I dnes tvrdí, že únik plynu (v objemu čtvrtiny roční produkce metanu celého státu Kalifornia) neměl takový dopad na životní prostředí, jak tvrdí ekologové. Podle ní nebyl uniklý plyn toxický a nezpůsobil obyvatelům zdravotní potíže, na které si stěžovali.

Betonová zátka, kterou se podařilo ucpat trhlinu, vyřešila aktuální havárii, ale ne její příčinu. Plynové potrubí je v některých případech starší i přes šedesát let, takže k podobné nehodě může dojít kdykoli. Společnost SoCalGas se snažila dosavadními tajnostmi a zlehčováním důsledků havárie relativizovat bezpečnostní riziko, kterým staré trubky zůstávají pro místní i nadále.

Když nejde o ropu, nejde o nic…

Ale vraťme se k původní otázce. Proč si tedy média plynového dramatu takřka nevšímala? Nehledejte za tím žádnou konspiraci. Odpověď je zřejmě pragmatičtější, než si myslíte. 

Plyn prostě nevidíte. A co oči nevidí, srdce nebolí. Únik plynu lze zachytit pouze infrakamerami. Zato hořící ropná plošina a ropná skvrna, co každý den polyká další stovky metrů čtverečních, to je vizuálně přitažlivá záležitost, v podstatě pravý opak "neviditelné" plynové katastrofy.

Na jedné straně je otrávené ovzduší bez žádných viditelných obětí, na druhé zase zvířata obalená ropou.

Koneckonců ani skleníkové plyny a globální oteplování, často zpochybňované jako pseudoproblém, naráží na relativní nezájem médií. A dokonce ani otrava ovzduší automobilovou dopravou nepřináší tak jednoznačný obraz poškození přírodního prostředí jako všudypřítomné znečištění černou kapalinou.  

V neposlední řadě jsou ropné společnosti pod daleko větším tlakem a vděčným terčem kritiky než plynařské společnosti. Pro média je jednodušší poukázat na ropné producenty jako jednoznačné škůdce, zatímco u doslova neviditelného plynu nelze jednoduše někoho obvinit.

Předchozí článek

Vitásková odmítla kritizované tarify elektřiny. Ta zatím nezdraží

Následující článek

Nedokázal to Jágr ani Ovečkin. Po 30 letech se to povedlo až švédskému mladíkovi