Nečas se po vzoru Václava Klause tvrdě navezl do Ústavního soudu

- Aktuality autor: Jan Janula

Někteří členové Ústavního soudu jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) předpojatí. Řekl to dnes v televizi Prima. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně státní podpory stavebního spoření.

Nelíbí se mu také výrok místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové, která praktiky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) přirovnala k praktikám nacistického Německa. Rozhodování soudu dlouhodobě ostře kritizuje prezident.

Předpojatost soudců?

"Tady existuje i jistá míra předpojatosti u některých členů Ústavního soudu, protože já považuji například za neuvěřitelný výrok, který řekla paní místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová na adresu ministra financí Kalouska, kde ho přirovnala k nacistům, to je něco, nad čím mi zůstává rozum stát," řekl Nečas.

Dodal, že v kterékoli zemi na západ od Česka by musela vážně zvažovat rezignaci. Její výrok podle něj dokazuje jistou míru osobní a politické podjatosti. Ústavní soud minulý týden kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil vládní úsporné změny ve stavebním spoření.

Vyhověl tak návrhu ČSSD. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou.

Wagnerová v Lidových novinách mluvila o tom, proč Kalousek zavedl kvůli krácení příspěvku mimořádnou daň a proč raději rovnou otevřeně nesnížil státní příspěvek, když potřeboval ušetřit.

Kalousek nemá nacistické metody

"No, protože se bál, že se objeví námitka pravé retroaktivity, kdyby nazval pravým jménem, o co mu opravdu šlo. Víte, no tak to se nedá. Pracovat jen se slovy, abych dospěla k chtěnému výsledku při popření účelu. To nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu," prohlásila soudkyně.

Nečas předpojatost některých členů Ústavního soudu zmínil v souvislosti s otázkou moderátora, zda neuvažuje o změně ústavy tak, aby se ÚS nemohl vyjadřovat k záležitostem souvisejícím s rozpočtem.

Řekl, že aktivismus Ústavního soudu v některých věcech vede v této záležitosti k legitimní debatě. K možnosti změny ústavy ale poznamenal, že ÚS v minulosti již zrušil i přijatý zákon, kterým Poslanecká sněmovna zrušila sama sebe, a že nad ním již žádný orgán není.

Tagy: soud ustavni

Zdroje: ČTK