Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Aktualizováno: Mrznoucího deště se Česko zatím nezbaví, bude padat do konce týdne

Aktualizováno: Mrznoucího deště se Česko zatím nezbaví, bude padat do konce týdne
ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Výstrahu před ledovkou a námrazou prodloužil Český meteorologický ústavu minimálně do středeční 18. hodiny. Ve středu by se už situace měla zmírnit, zároveň ale hrozí, že ve chvíli, kdy teploty vystoupí nad nulu, začne led z namrzlých předmětů odpadávat. Déšť se sněhem či mrznoucí déšť se budou vyskytovat až do konce týdne.

Během dnešního dne bude převážně zataženo, na většině území se čeká sníh, déšť se sněhem, případně mrznoucí srážky. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, a to od -1 do +3 stupňů Celsia.

Toto počasí výrazně přeje právě tvorbě ledovky. "V úterý se nová ledovka již bude tvořit jen místy, zejména na jihu území a ve středu ráno a dopoledne místy i jinde. Po oba dny se bude ledovka tvořit s menší intenzitou než v pondělí," varuje Český hydrometeorologický ústav.

Ve všech krajích meteorologové vyhlásili nízký stupeň nebezpečí, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji pak vysoký stupeň nebezpečí.

V noci na středu bude vliv tlakové níže nad jihozápadní Evropou na počasí u nás slábnout. V noci bude zataženo, místy slabé sněžení. Déšť se sněhem nebo mrznoucí srážky budou slábnout a případná ledovka by měla být mnohem slabší. V noci teplota klesne na +2 až -2 °C.

Během středečního dne už by se ledovka vyskytovat neměla, očekává se místy slabý déšť, z počátku se sněhem, jen ojediněle mrznoucí. Nejvyšší teploty by ale měly vystoupit nad nulu, a to až na 4 °C.

Ve čtvrtek sice bude zataženo a zpočátku čekejme místy mrholení, během dne se budou srážky vyskytovat jen ojediněle. Rtuť teploměru půjde opět nahoru, v noci teploty klesnou na +3 až -1 °C, přes den se pak vyšplhaní na 2 a 6 °C.

Podobné počasí bude vládnout i v pátek, pouze k večeru budou v Čechách od západu srážky častější. V sobotu by pak mohl dorazit sníh i do nižších poloh, během dne by se smíšené a sněhové srážky měly vyskytovat už v oblastech nad 300 metrů. Do pondělí se pak bude polojasno až oblačno, ojediněle se vyskytnou přeháňky, od 600 metrů sněhové. Teploty se budou držet do pěti stupňů Celsia, v noci budou klesat až na -5 stupňů.

Zdroje:
Vlastní