Ministerstvo: Za nedostatek míst ve školách mohou obce

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Za nedostatek míst ve školách mohou obce, měly včas navýšit kapacitu. Ministerstvo školství tak v tiskové zprávě reagovalo na situaci při zápisech do prvních tříd, kdy některé školy nemají místo ani pro děti z dané spádové oblasti. Spolek EDUin proto vyzval ke stanovení jasných kritérií pro přijímání dětí do prvních tříd. Školy se totiž bojí, že pokud by například braly jen děti, jejichž oba rodiče bydlí v dané obci, neobstálo by toto kritérium před soudem. 

Škola (ilustrační fotografie)

Škola (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Ve středu začaly zápisy, některé školy zejména na okrajích velkých měst či na sídlištích hlásí velký převis poptávky. Zákon jim ukládá přijmout přednostně děti z jejich školského obvodu. Někdy ale ani pro tyto děti není místo a ředitelé chtějí vědět, co v takovém případě dělat. "Jsou vedeni obavou, že například požadavek, aby trvalé bydliště v obci měli oba rodiče, případně aby do školy už chodil starší sourozenec, případně další požadavky, které mají snížit počet oprávněných zájemců o zápis, nemusí obstát, pokud by si rodič dítěte stěžoval u soudu," uvedl spolek EDUin. 

Podle ministerstva je ale v takovém případě na vině obec, která mohla třeba i z počtu dětí ve školkách odhadnou počet dětí nastupujících k povinné školní docházce. "Ministerstvo školství situaci nebere na lehkou váhu, a proto je připraveno vyjít zřizovatelům operativně vstříc a velmi pružně reagovat na akutní požadavky k rozšíření rejstříkové kapacity základních škol," sdělila Jana Holíková z tiskového odboru s tím, že žádosti by projednali v mimořádném termínu. 

Zatímco ještě v roce 2010 přišlo k zápisům necelých 119.000 dětí, loni jich bylo 138.000 a letos to bude podle odhadů ministerstva přes 140.000. Situace se má v příštích letech nadále zhoršovat, do školních let totiž dorůstají děti takzvaného babyboomu. 

Zdroje: ČTK