Minimální mzda od ledna vzroste na 11 tisíc, schválila vláda

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 10. 2016 17:23) - Aktuality autor: roj

Minimální mzda vroste od začátku ledna na 11 tisíc korun měsíčně, tedy na 66 korun za hodinu. Zvýšení o 1100 korun, které schválila vláda, se bude týkat o zaměstnanců s invalidním důchodem. Bude tedy platit jedna sazba pro všechny zaměstnance. 

Minimální mzda se od ledna zvedne na 11 000 korun. Ilustrační snímek

Minimální mzda se od ledna zvedne na 11 000 korun. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Odbory žádají ještě vyšší růst minimálních mezd, a to o dalších 500 korun. Takové zvýšení může ale podle Hospodářské komory ČR poškodit některé zaměstnavatele. Firmy samy podle ní nejlépe vědí, kdy mohou a kdy nemohou svým zaměstnancům přidat na mzdách.

Prezident komory Vladimír Dlouhý v souvislosti s rozhodnutím zdůraznil, že růst minimální mzdy znamená nejen zvyšování mzdových nákladů firem, ale i zvýšenou administrativu.

Problematický je také institut zaručené mzdy, který je pro mnohé podnikatele palčivější než minimální mzda, protože se dotýká výrazně větší skupiny zaměstnanců, dodal Dlouhý.

Zaručená mzda stanoví nejnižší cenu práce s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost vykonávané práce. Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo podle zákoníku práce nebo uzavřených smluv.

Po zvýšení dosáhne minimální mzda přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. Náklady podnikatelů na zvýšení minimální mzdy z 9900 korun na 11 000 korun měsíčně budou činit zhruba 3,5 miliardy korun. Ve státní sféře to bude 610 milionů korun.

Podle vládní analýzy by tyto náklady při současné hospodářské situaci neměly představovat riziko propouštění a nárůst nezaměstnanosti.

V koaliční dohodě se vláda zavázala, že bude nejnižší výdělek zvyšovat po projednání v tripartitě a přibližovat ho ke 40 procentům průměrné mzdy. Letos dosahovala ve druhém čtvrtletí 27 297 korun. Dvěma pětinám odpovídá zhruba 10 919 korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že chce jednat o dalším růstu minimální mzdy. Argumentuje mimo jiné tím, že nižší minimální mzdu než v Česku mají ze států EU pouze Litva, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

Opoziční politici si všímají načasování dnešního rozhodnutí. Už aby byly volby, jinak vláda všechno rozdá, uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové z opatření kabinetu poslední doby krvácí státní pokladna. Připomněla i některá rozhodnutí kabinetu z předchozích týdnů, například valorizaci důchodů průměrně o 300 korun od začátku ledna a zvyšování platů státních zaměstnanců.

Tagy: Česko domácí minimální mzda česká politika práce a odbory

Zdroje: ČTK