Manželka a otec zaplatili za Ratha dvoumilionovou kauci

- Aktuality autor: Michal Polák

Rodina poslance Davida Ratha dnes složila u soudu dvoumilionovou kauci. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu-východ Jiří Wažik. Okresní soud v pátek stanovil kauci na dva miliony korun. 

"Ano, kauce byla složena," řekl Wažik. Dva miliony zaplatili Rathova manželka a jeho otec.

Soud při rozhodování o propuštění přihlédl ke skutečnosti, že Rathův otec Ratmír, je po těžké nehodě, při které si zlomil páteř a je odkázán na pomoc dalších osob.

Policie poslance obvinila loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. 

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun. 

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.

Tagy: korupce kauza kauce uplatek

Zdroje: ČTK,Tiscali.cz