Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Málem mě vypískali, Kalousek prý vyhrožuje. Okamura přijel ze sněmovny a nadával

Málem mě vypískali, Kalousek prý vyhrožuje. Okamura přijel ze sněmovny a nadával
Tomio Okamura | zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Naštvaný Tomio Okamura dorazil na veřejnou diskusi s občany v Olomouci přímo ze sněmovny. Šéfa Úsvitu dopálilo, že ho poslanci téměř vypískali, když chtěl, jak uvedl, hájit zájmy seniorů. Okamura vzkazuje: „Jsme už jediná opozice, za měsíc si stihli ostatní dohodnout společné kšefty.“

Příznivci Úsvitu si na šéfa museli hodinku počkat. Nejdřív se proto na setkání s veřejností v sále, který patřil k jedné olomoucké restauraci, chopil slova poslanec Radim Fiala. Ten vysvětlil, které zákony Úsvit předkládá a komentoval jednání o rozpočtu. Pak už za potlesku dorazil i Okamura. „Chci se omluvit, nezpozdil jsem se jen tak nadarmo. Kdo má internet v telefonu, tak vidí, že se na serveru Seznam.cz píše, proč jsem se zpozdil. Vystoupil jsem ve sněmovně s tím, že chci chránit seniory proti `šmejdům`. Byl jsem málem vypískán poslanci zleva i zprava,“ vysvětlil naštvaně Okamura.

Zároveň upozornil i na to, že prý levicové strany zapomínají na předvolební sliby. „Navrhl jsem, abychom v souvislosti se `šmejdy` a podvody na seniorech začali usilovat o určitém právním rámci, který by chránil například lidi starší 70 let. Starší lidé jsou dáváni napospas gaunerům a podvodníkům a nikdo je nechrání. Když jsem o tom začal hovořit, tak mě přerušili poslanci už během mé řeči a začali na mě hučet. Pak vystoupil Kalousek a řekl, že pokud máme hovořit o nějakém zákonu, tak o zákonu na ochranu od Tomio Okamury. Není to ale jen o Kalouskovi, také zleva se vyslovovali nesouhlasně - a to bychom si měli zapamatovat,“ barvitě popsal jednání Okamura.

Poté upozornil na to, že nechce zpochybňovat svéprávnost starších lidí, ale navrhuje taková opatření, aby vůči seniorům neměli „šmejdi“ šanci, například zkrácení výpovědní doby na smlouvách a podobně. „Snažil jsem se otevřeně a veřejně hájit zájmy seniorů a mrzí mě, že se nikdo z levice nepřidal na moji stranu. Málem jsem byl vypískán. Taková je atmosféra ve sněmovně. Kde jsou sliby od ČSSD a od KSČM?“ ptal se Okamura s tím, že vystoupil také s připomínkami o tom, že zákon na ochranu spotřebitelů nechrání lidi před podomním prodejem, na což ale nikdo z poslanců prý nereagoval.

Rýsuje se komplot politických stran?

Okamura se vrátil také k hlasování o místopředsedovi sněmovny. „Podle kuloárních informací se domluvila ČSSD s KSČM, ANO a TOP 09, že podpoří Kalouskova kandidáta. My nebudeme podporovat Kalouskovu politiku, tuhle asociální politiku. Ostatní zapomněli, lživě a podvodně nabrali volební hlasy na základě `protikalouskovské` rétoriky a teď otočili,“ uvedl Okamura. Největším vrcholem je prý následující důvod.

„Kuloárně jsem se doslechl, že Kalousek pohrozil, že pokud nepodpoří jeho kandidáta na místopředsedu, tak napadne lhůtu u projednávání rozpočtu,“ prozradil lidem Okamura. „Už po měsíci jsme jedinou opozicí, jinak se všichni už dohodli na kšeftech,“ dodal. Úsvit proto zvažuje, že stáhne kandidaturu Okamury.  Sám šéf pak také připomněl, že se jako místopředseda chtěl vzdát všech výhod a popsal lidem, jak poslanci reagovali. „Byl jsem kuloárně upozorněn, ať už to nikdy neříkám, jestli chceme, aby nám vůbec něco prošlo, protože oni ty prebendy chtějí,“ dodal a tuhle informaci potvrdil i Fiala. „To mohu dosvědčit,“ reagoval.     

Úsvit chce změnu, ne kosmetickou jako ANO

Dál už se řeč Tomio Okamury stočila ke komunistické straně. „Někteří lidé mi vyčítají, proč nejsem vůči KSČM více vyhraněný. Myslím si, že je to ztráta času. 20 let je tady téměř 20 procent lidí volí. Mimochodem, proto jsme hnutí, my nekádrujeme lidi podle politické strany, chceme změnu systému,“ uvedl Okamura a vzápětí přešel k hnutí ANO.

„Existuje rozdíl mezi hnutím ANO a Úsvitem. My tvrdíme, že ke skutečné změně je potřeba změnit celý systém z poměrného zastoupení k přímé demokracii,“ podotkl Okamura a zároveň připomněl, že chce prosadit obecný zákon o referendu, hmotnou a trestní zodpovědnost politiků a zkrotit zvlčilé soudce. „Chce to jen dostatek hlasů. ANO chce změnit jen parametry stávajícího systému. Jsem bytostně přesvědčený, že to není tahle cesta. I Masaryk říkal, že chce zavádět přímou demokracii. Vidíme stále jen vratké koalice, přeběhlíky. Žádná strana v podstatě není schopna realizovat svůj program. Myslím, že nešvary tohoto systému vyplynou tak do roka. V podstatě už teď jsou vidět,“ varoval. Šéf Úsvitu pak také lidem poděkoval za to, že dali svůj hlas právě jeho hnutí. 

ČSSD spadla s registračními pokladnami z Marsu

Lidé se pak v diskusi dotazovali například na zavedení registračních pokladen. „Jsme proti. V době, kdy máme půl milionu nezaměstnaných, si myslíme, že musíme podpořit malé živnostníky a novým umožnit, aby se zaměstnali. Jsme absolutně proti tomu, aby si živnostníci, kteří například nemají žádné zaměstnance, kupovali registrační pokladnu za tisíce korun. Neumím si představit, že by chodil k lidem instalatér s registrační pokladnou. Připadá mi, že ČSSD spadla z Marsu. Praxe je totiž taková: Když k vám přijde opravář, zeptá se, zda chcete platit bez dokladů a budete mít opravu levnější o DPH, nebo zda chcete účtenku. Není to náhodou tak? Samozřejmě, že mu zaplatíte bez účtenky. Registrační pokladna nezafunguje, protože nemáme nástroj k tomu, abychom donutili řemeslníka, aby to do ní naťukal,“ vysvětlil Okamura s tím, že sám by navrhoval drobný daňový paušál pro živnostníky, aby vůbec něco stát vybral, což je prý západní model.

V diskusi pak upozorňovali lidé na záležitosti, které jsou prý teď podle nich nutné. „Je důležité prosadit prvky přímé demokracie. Problém je, že poslanci chodí do sněmovny jako do práce. Aby se zákony, které chceme, prosadily, je nutné, aby se mezi poslance časem dostali lidé, kteří jsou finančně nezávislí a tím pádem nejsou manipulovatelní a vydíratelní. Vidím to jako námět k zamyšlení pro příští volby: koncentrovat se na výběr takových kandidátů,“ poradil Okamurovi strategii do dalších voleb jeden z občanů.

Zdroje: