Lidé z Bedřišky: Policie tu kvůli žhářským útokům zatýkala

- Aktuality autor: red

V souvislosti s nedávným žhářským útokem na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška policie ve středu zadržela několik lidí. Údajně sousedy z kolonie, tvrdí to obyvatelé osady.

"Někoho zavřeli. Kolik lidí to bylo, nevím," řekl zeť Dušana Podraného, na jehož dům žháři útočili. Policie to odmítla komentovat. Mluvčí Soňa Bradáčová jen uvedla, že vyšetřování dál pokračuje. 

"Policisté i v této chvíli provádějí další úkony trestního řízení. Kriminalisté neustále a opakovaně analyzují a prověřují veškeré zjištěné a získané informace. Policisté dosud nezahájili trestní stíhání žádné osoby," řekla policejní mluvčí s tím, že dokud nebude někdo obviněn, policie podobné informace komentovat nebude. "Nejsme oprávněni komentovat, zda někoho podezíráme," uvedla Štětínská. 

Zákrok policistů sledovali v kolonii další obyvatelé. "Přijelo několik policejních aut. V poutech odvedli tři lidi. Pak u nich v domě prováděli domovní prohlídku. Byli tady docela dlouho," popsal dění jeden ze svědků. Dodal, že policie zadržela tři obyvatele domu, který s domem Dušana Podraného sousedí přes ulici. "Měli nějaké spory. Křičeli tam po sobě. Nikdo z nás si ale nemyslel, že by to udělali," dodal. 

Další obyvatelka kolonie ale hovořila o pěti lidech, které policisté v poutech ze sousedního domu odvedli. Údajně šlo o muže, ženu, jejího bratra a dva dospívající syny páru. "Šlo o neromskou rodinu. Muž dokonce jednu dobu bydlel v domě pana Podraného," řekl aktivista Kumar Vishwanathan, který se o případ zajímá. 

S policisty Bedřišku ráno opustil i Dušan Podraný. "Odvedli si mě ráno okolo 06:30 i s manželkou a dcerou," řekl s tím, že nejvíce se kriminalisté během výslechu vyptávali právě na sousedy. "Chtěli vědět všechno, jestli jsme měli spory," řekl s tím, že po 13:00 se celá rodina postupně vrátila domů. 

Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako pokus o vraždu.

Tagy: policie Romové utoky zatýkání

Zdroje: ČTK