Kyrgyzstán dostane ze světa přes miliardu dolarů

- Aktuality autor: red

Částku 1,1 miliardy dolarů (přes 21 miliard korun) obdrží středoasijský Kyrgyzstán jako pomoc světového společenství při obnově měst a obcí poničených nedávnými etnickými nepokoji.

Oznámil to v úterý po schůzce dárcovských organizací v kyrgyzském Biškeku zástupce Světové banky Theodor Alers. 

Finanční pomoc obdrží Kyrgyzstán postupně během příštích 30 měsíců s tím, že prvních 600 milionů dolarů dostane státní pokladna do konce letošního roku. 

Částka bude podle Alerse rozdělena do tří skupin: první část pokryje základní potřeby státu včetně mandatorních rozpočtových výdajů, druhá bude vynaložena na hospodářskou obnovu země a rehabilitaci její sociální sítě a třetí na obnovu poničené infrastruktury a investice do dopravy a energetiky. 

Podle prohlášení kyrgyzské prezidentky Rozy Otunbajevové se výkon kyrgyzské ekonomiky v letošním roce sníží zhruba o pět procent. Je to důsledek dubnových nepokojů, při nichž byl svržen dřívější prezident Kurmanbek Bakijev, ale zejména červnových a červencových etnických bouří, které na jihu země připravily o život stovky, možná tisíce lidí. Hospodářský plán Kyrgyzstánu přitom pro letošní rok předpokládal růst pět až šest procent. 

Podle Otunbajevové bude Kyrgyzstán potřebovat jen na obnovu poničených jihokyrgyzských měst Oše a Džalalabadu kolem 350 milionů dolarů. Energetika potřebuje dalších 180 a zemědělství 50 milionů dolarů. 

Světové společenství má na obnově Kyrgyzstánu zájem, protože jde o jedinou zemi v postsovětské Střední Asii, která si zvolila cestu parlamentní demokracie. Všechny ostatní státy regionu zavedly tuhý prezidentský režim, který mnohde přerostl v diktaturu. 

Zájem na upevnění kyrgyzských demokratických institucí potvrdil v Biškeku i Kori Udovicki, šéf Rozvojového programu OSN pro Evropu. "Jsme svědky jasného a silného příslibu reformy kyrgyzských institucí tak, aby byly transparentní a zajistily vládu práva a prosperitu pro všechny," řekl Udovicki. "Pokud jde o bezpečnost země, rizika jsou veliká a schopnost vlády stabilizovat situaci není ještě dostatečná," upozornil. 

Zástupci dárcovských institucí, mezi nimiž jsou představitelé Asijské rozvojové banky, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Mezinárodního měnového fondu, vyšli víc než plně vstříc požadavkům kyrgyzské prozatímní vlády - ta žádala pomoc ve výši jedné miliardy dolarů. 

Země v současné době prochází zásadní politickou reformou, jejímž základem je omezení prezidentských funkcí a přechod na parlamentní systém. Parlamentní volby se uskuteční letos v říjnu, v zemi v těchto týdnech vznikají nové politické strany a občanská hnutí. 

Aby se vyhnuli podezření ze střetu zájmů, opustili nedávno téměř všichni ministři dosavadní vlády své funkce, aby mohli kandidovat ve volbách bez jakéhokoli přímého kontaktu s exekutivou. Zemi řídí dočasná úřednická vláda. Prezidentka a prozatímní premiérka Otunbajevová ve funkci zůstává, protože ve volbách kandidovat nebude.

Zdroje: ČTK