Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Kuba útočí: Není možné, aby ministr financí řekl v televizi...

Kuba útočí: Není možné, aby ministr financí řekl v televizi...
Martin Kuba | zdroj: Mediafax

O Martinu Kubovi se mluví jako o potenciálním vyzyvateli Petra Nečase na funkci předsedy strany. On sám by podle rozhovoru v Hospodářských novinách naopak chtěl být Nečasovým ochráncem a „pravou rukou“. Takovým, kdo místo něj klidně „nastoupí“ i na koaliční partnery.

„Mělo by to být podobné jako ve firmách,“ myslí si ministr průmyslu. „Musí tam být lidé, lteří jsou marketingovými tvářemi, lidé, kteří jsou schopni stranu manažersky vést a řídit, a pak lidé, kteří jsou schopni vytvářet ideologii,“ myslí si Kuba. Současné vedení ODS, které bylo vytvořeno jen na základě poptávky po mediálně čistých tvářích, podle něj tento požadavek ne úplně splňovalo.

On sám by ve vedení chtěl být „zlým mužem“, který dokáže ochránit svého předsedu, a to například i proti přílišným koaličním kompromisům. „Také někdo musí pracovat s členskou základnou a řídit stranu. To je to, co ODS chybí, a také věc, kterou, pokud budu mít příležitost, bych pro vedení strany rád nabídl já.

ODS podle něj musí být ideologicky čitelná. „Lidé musí vědět, že když budou volit ODS, tak třeba vzdělání bude vypadat tak a tak. Když budou volit ODS, tak třeba v oblasti mobilních telefonů se trh rozšíří o nového operátora,“ říká. Lidem prý lze vysvětlit, že se to nepodaří za týden, ale těžko jim lze vysvětlit, že se nic neděje pět let.

K tomu musí ODS odpovídajícím způsobem prosazovat i svou pozici ve vládě. „Nemůže se stát, že ministr financí v televizi řekne, na co on dá nebo nedá peníze. Vládu vede premiér ODS, a ODS tedy musí říct, co je prioritami ve vládě, a potom společně s ministrem financí na to sehnat peníze,“ popisuje svou vizi vládní spolupráce.

Zdroje: