Krejčíř musí v JAR dál zůstat ve vazbě, kauci zamítl i další soud

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 1. 2014 12:03) - Aktuality autor: Michal Polák

Vrchní soud v Johannesburgu dnes zamítl žádost zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře o propuštění z vazby na kauci. Informovala o tom jihoafrická média. Vrchní soud tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který propuštění Krejčíře, obviněného z únosu a z pokusu o vraždu, nepovolil už v prosinci. Čechovi právníci si vyžádali čas k poradě, zda se kvůli dnešnímu verdiktu obrátí na nejvyšší odvolací soud v Bloemfonteinu. Rozhodnutí chtějí oznámit odpoledne. 

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř,zdroj: Independent

Podle jihoafrického tisku podnikatelův advokát Francois Roets novou žádost o kauci odůvodnil tvrzením, že pětačtyřicetiletý Krejčíř splňuje podmínky pro propuštění a že nehrozí jeho útěk ze země, neboť by v takovém případě přišel o 60 milionů randů (zhruba 113 milionů Kč). Podle serveru iol news se jedná o částku, kterou od Krejčíře vymáhá jihoafrický finanční úřad. 

 

Soudkyně Leoni Windellová dnes ale souhlasila s názorem nižší instance, že v případě Čechova propuštění na kauci hrozí, že bude ovlivňovat svědky a že může utéct z Jihoafrické republiky. Krejčíř se dnešního slyšení neúčastnil, v soudní síni však byla jeho manželka, syn a matka, které ve středu okresní soud pro Prahu-západ uložil pokutu 15.000 Kč za to, že se opakovaně bez omluvy nedostavila k podání svědecké výpovědi. 

V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění odmítá. Zatímco jeho žádost o propuštění magistrátní soud v Johannesburgu 13. prosince zamítl, ostatní obviněné na kauci pustil. 
 

Po zatčení Čechovi soud povolil převoz z vazby do soukromé nemocnice kvůli jeho údajně vážným zdravotním problémům. Podle serveru Eywitness News dnes ale jeho právníci u soudu novinářům řekli, že se už nenachází na klinice a je zpátky ve vazební věznici. 

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesunul se tam se Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. 

Tagy: Johannesburg Jihoafrická republika kauza Krejčíř

Zdroje: ČTK