Kouření se zase prodraží. Prošel návrh na vyšší daň

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Kuřáci si zas sáhnou hlouběji do kapes. Vláda dnes schválila návrh novely zákona o spotřebních daních, která zvýší zdanění cigaret a tabáku. Krabička by měla podražit o tři až čtyři koruny. 

Cigarety podraží.

Cigarety podraží.,zdroj: Profimedia.cz

Novela by přitom měla začít platit ještě letos. Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní Česká Republika sazby stanovené Evropskou unií. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Česká Republika musí splnit směrnici Evropské unie, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. 

"My potřebujeme urychlené přijetí tohoto zákona. Takže jsme to na vládě projednali. Problém je, že kurz se určuje k 1. říjnu předchozího roku. Domluvili jsme se tedy, aby to mohlo být schváleno ve sněmovně v prvním čtení. Jinak České Republice hrozí pokuta," uvedl ministr financí Andrej Babiš. Materiál nebyl na oficiálním programu dnešního jednání vlády. 
   

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením. Maximální měsíční dopad na daň z přidané hodnoty po uplynutí tříměsíční lhůty v rámci regulace předzásobení očekává Ministerstvo financí pět milionů korun ve srovnání se současným stavem. Zvýšení daně by mělo podle materiálu zvýšit inflaci o 0,216 procentního bodu. 

Ministerstvo zároveň navrhovalo v materiálu u cigaret označených nynějším kolkem zavedení přechodného tříměsíční období od účinnosti zákona pro jejich doprodej. 

Spotřební daň na tabákové výrobky se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou, která byla schválena v roce 2012. Cigarety zdražily počátkem roku o zhruba dvě koruny na krabičku. 

Tagy: cigarety zdanění

Zdroje: ČTK