Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentátor: Zeman a Hašek mají víc šancí, jak převést Sobotku, než se zdá

Komentátor: Zeman a Hašek mají víc šancí, jak převést Sobotku, než se zdá
zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

Levice s největší pravděpodobností získá v předčasných volbách většinu ve sněmovně. Jde jen o to, zda půjde o ústavní, nebo prostou většinu. Řešením rébusu by podle komentáře redaktora Aktuálně.cz Petra Holuba mohla být dohoda jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem.

Poslední průzkum naznačil, že by ústavní většinu mohly získat tři levicové strany - ČSSD, komunisté a SPOZ. Problémem ale je, že část sociální demokracie neformálně vedená lídrem strany Bohuslavem Sobotkou se vymezuje proti Zemanově či Rusnokově vládě.

"Řešením rébusu, jak sestavit levicovou ústavní většinu, může být dohoda Haška s prezidentem Milošem Zemanem. Hašek pověřený sestavením vlády získá od spolustraníků, zemanovců a komunistů nepochybně dostatečnou podporu, aby uspěl při hlasování o důvěře novému kabinetu," píše Holub.

Tandem Hašek-Zeman by ale prý musel předsedu Sobotku úplně vyřadit ze hry, což je ale zatím hudba budoucnosti, protože mu dosud zůstává věrná přinejmenším část sociální demokracie, bez níž levicová ústavní většina nebude. A ani důvěru mezi prezidentem a prvním místopředsedou ČSSD navíc podle Holuba nemá smysl přeceňovat.

Nabízí se i jiní spojenci

Pokud Sobotka s Haškem nebude spolupracovat nebo když se do sněmovny neprobojuje SPOZ, bude muset levice kolem Haška a Zemana hledat jiné spojence, což prý ale není nesplnitelný úkol. V nestabilních postkomunistických zemích se politici obvykle snaží ovládnou ústavní většinu, která nabízí mnohem větší moc. "Změnou ústavních pravidel se mohou stávající elity ve vedení státu zabetonovat, a odvrátit tak nebezpečí, že o moc přijdou příštími volbami," píše Holub.

Kdo chce získat ústavní většinu, může nabídnout partnerům mnohem víc než premiér obyčejné vlády. V Česku se navíc tradiční levici nabízejí noví spojenci. Do sněmovny mají šanci se probojovat hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. A oběma uskupením podle autora komentáře chybí jen několik málo jednotlivostí k úplnému zakotvení na straně levice.

Obě nová hnutí prý mohou aktivně přispět k ustavení poloprezidentského systému. "ANO 2011 se jako strana velkého kapitálu může podílet tím, že prezidentovi zajistí potřebnou podporu v podnikatelských kruzích. (…) Úsvit zase souzní s příznivci silného prezidenta ideologicky. Podporuje přímou demokracii, na níž staví také zemanovci," uzavírá Holub.

Zdroje: