Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Kdepak kmotři. ODS opouštějí lidé, kteří by ji mohli vytáhnout

Kdepak kmotři. ODS opouštějí lidé, kteří by ji mohli vytáhnout
Petr Nečas | zdroj: Profimedia

Podle názorů některých protagonistů ODS je nynější hromadný odchod členů ze strany v zásadě prospěšný, protože údajně odcházejí černé duše a různí kmotři. V Karlovarském kraji je však realita jiná. Stranu spíše opouštějí kritici a zajímavé osobnosti, zatímco ty kontroverzní upevňují své pozice.

Jako názorný příklad lze uvést nedávný, překvapivý odchod známého karlovarského advokáta a hluboce věřícího křesťana Ronalda Němce, který ukončil své členství v ODS po deseti letech. ParlamentnímListům.cz vysvětlil proč. „Ne proto, že by ODS klesaly preference! Stejně nikam kandidovat nechci. Ale pro lidi, kteří v ní jsou. V ODS znám velmi mnoho kvalitních a dobrých členů. Bohužel ti se často nedokáží prosadit na vrcholné pozice. Největší chybou ODS jsou její stanovy. Do ODS vás musí přijmout místní rada. Ta je však volena sněmem. Jenže sněm to jsou lidi, které přijme místní rada. A znáte kapra, který si vypustí vlastní rybník? Dnes to funguje tak, že se přijímají jen kandidáti, kteří budou současnému vedení ODS pohodlní, loajální.“

Kritizovat zakázáno

Zatímco Němec, který svým chováním a často i nezištnou advokátní pomocí bližním mohl své straně spíše sbírat body k dobru a získávat voliče, ti, kvůli nimž strana ztrácí body v komunálních i krajských volbách, jsou nadále na výsluní. Velký rozruch například minulý týden vyvolala zpráva o zrušení místního sdružení  ODS ve Františkových Lázních, protože jeho předseda Otakar Skala kritizoval některé spolustraníky a dokonce je označil za vyděrače. Jedním z těch, koho tvrdě kritizoval  ve stranickém občasníku, je i předseda oblastního sdružení ODS v Chebu a člen výkonné rady ODS Jan Mraček.

Ten zrušení sdružení zdůvodňuje tím, že Skala porušil stanovy  zakazující  veřejnou kritiku strany a navíc ho prý nepodrželi ostatní členové sdružení. To však Skala odmítá a tvrdí pravý opak. Pokusili jsme se získat aktuální vyjádření Jana Mračka, ten se nám však omluvil s tím, že je v současné době v Turecku. Mlčí i webové stránky ODS, jak v Karlových Varech, tak v Chebu. Oba přináší velmi zastaralé zprávy.

Svůj názor na tuto záležitost nakonec ParlamentnímListům.cz prozradil Petr Šindelář, předseda regionálního smírčího výboru. „Za rozhodnutím, týkajícím se pana Skaly stojím, i když jsem usiloval i o smírčí řešení. Zásadní problém spočívá v tom,  že před důležitými krajskými volbami zveřejnil pod hlavičkou ODS veřejnou  kritiku, která nás poškodila. Měli jsme táhnout v takové době za jeden provaz. Jeho chování vybočuje z mezí, které dovolují naše stanovy.“

 

Zdroje: