Kde nákup nemovitosti nejvíce „nese“?
Ekonomické problémy domácích ekonomik všech vyspělých zemí světa se samozřejmě odrazily i na ceně bytů a pozemků.
Převzato ze serveru Finance.cz
Přestože jejich cena v průměru klesá, je z hlediska budoucnosti tato investice výhodná. Především v centrech velkých měst. Ve kterých zemích je poměr mezi nákupní cenou a cenou pronájmu nejvyšší?
Přestože celosvětově nyní prodej nemovitostí mírně stagnuje. Prodeje apartmánů na „dobrých“ adresách v hlavních městech se to dotklo nejméně. Z hlediska budoucnosti je investice do bydlení či pozemků výhodná. Centra velkých měst v ekonomicky silných zemích světa se měnit příliš nebudou. V případě pronájmu je návratnost poměrně rychlá. Navíc po opadnutí krize se dá očekávat, že ceny v těchto lokalitách půjdou zase nahoru.
Kritéria hodnocení
V přiložené tabulce máme uvedeno pořadí zemí, kde je v současné době nejvýhodnější poměr mezi nákupní cenou apartmánu (cca. 120 m2 v centru hlavního města) a ročního příjmu z pronájmu uvedeného apartmánu. Toto hodnocení pravidelně provádí společnost The Global Property Guide. Nejedná se však pouze o hrubý výnos. V pořadí jednotlivých zemí je zohledněna i sazba daně z příjmu získaného z pronájmu, cenová dostupnost získání tohoto apartmánu, náklady spojené s koupí a administrativní náročnost, dlouhodobý růst HDP v uvedené lokalitě, legislativní a soudní ochrana vlastnického práva. S pořízením nemovitosti souvisejí i majetkové daně, o nich je článek Majetkové daně, ano či ne?
Moldavsko – nejvyšší zhodnocení nemovitosti
Ekonomika Moldavska patřila v posledních pěti letech ke nejrychleji rostoucím na světě. Za posledních 5 let rostla v průměru o 8 %. Na hospodářském růstu profitují samozřejmě všichni občané. Zvyšuje se reálná mzda a kupní síla obyvatel. V budoucnu se tedy očekává zvyšování cen nemovitostí. Nejvíce samozřejmě na „dobrých adresách“ v hlavním městě Kišiněvě. Dochází i ke zjednodušování spojené administrativy a daní spojených s placením nákupu nemovitosti a z příjmu z pronájmu.
Současně s přísunem investorů do hlavního města, rostou i možnosti pronájmu, což se pozitivně projevuje na jeho růstu. Na předních místech jsou země s největším rozvojem, růstem a ještě nízkými cenami. Návratnost ceny nemovitosti z příjmu získaného pronájmem je zde nejrychlejší. Nákup apartmánu v Londýně, Paříži či Římě je velice podstatně dražší a návratnost investice tak delší. Současně je zde jistota růstu ceny, protože se jedná o nejoblíbenější destinace.
Londýn – nejvyšší cena apartmánů
Nejvyšší cena apartmánu na světě je v Londýně, kde se na nejlepších adresách (Belgravia, Chelsea, Mayfair, Notting Hill, Knightsbridge, Regent's Park, South Kensington, St. John's Woods, and St. James) pohybuje od 21 800 dolarů po 36 200 dolarů za metr čtvereční. Následuje Moskva (od 10 764 po 20 506 dolarů), Paříž (od 12 930 po 18 070 dolarů), Barcelona (od 9 160 po 9 870 dolarů), Madrid (od 6 535 po 8 000 dolarů), Ženeva (od 6 870 po 10 400 dolarů).
Proč kupovat nemovitost v Maďarsku?
Maďarsko má spolu s Lotyšskem největší ekonomické problémy ze zemí EU. Hlavními důvody jsou „nezdravé“ státní finance a vysoká zadluženost domácnosti v cizích měnách. Ceny nemovitostí na dobrých adresách tak klesají. Z dlouhodobého hlediska ovšem zase porostou. Nákup apartmánu v historické Budapešti se tak nyní jeví jako velmi dobrá investice a Maďarsko je na 26. místě (nejlépe ze všech zemí EU). Nákup nemovitosti v Praze jsou hodnoceny jako velmi dobré – nízké náklady spojené s nákupem, poměrně vysoký poměr mezi hrubou nákupní cenou a cenou pronájmu. Jako značná nevýhoda je uváděna nemožnost koupit pozemek cizinci přímo. Současná krize zlevnila ceny nemovitosti, u jednotlivých typů bydlení však různě. V posledních měsících tak dochází v Česku k větší diferenciaci cen bydlení dle místa a typu. Ceny panelových bytů klesají ve všech lokalitách, zatímco ceny cihlových bytů v centrech měst se příliš nemění. O pořízení vlastního bydlení je série článků Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr? I.-IV.
Kde se nákup nové nemovitosti nejvíce vyplatí?
Pořadí / Země
1. Moldavsko
2. Egypt
3. Indonésie
4. Filipíny
5. Makedonie
6. Peru
7. Panama
8. Jordánsko
9. Vietnam
10. Malajsie
11. Kolumbie
12. Nikaragua
13. Ukrajina
14. Chile
15. Argentina
16. Jamajka
17. Ekvádor
18. Tanzanie
19. Bahamy
20. Trinidad
21. Thajsko
22. Uruguay
23. Nový Zéland
24. Portoriko
25. Kostarika
26. Maďarsko
27. Nizozemí
28. Brazílie
29. Maroko
30. Kanada
33. Polsko
36. Slovinsko
41. Česko
42. Belgie
45. Německo
47. Bulharsko
48. Dánsko
49. Rusko
50. Keňa
Zdroj: The Global Property Guide – Best investment countries (Best buy-to-let countries) – ratings von 19. 3. 2009