Jestli Klaus dorazí na vládu, Kalousek ho převálcuje, vyhrožuje Gazdík

- Aktuality autor: Michal Polák

Zcela výjimečně navštěvuje prezident republiky Václav Klaus jednání vlády. Dnes ale do Strakovy akademie zamíří a využije svou ústavní pravomoc. Jednat se bude o záchranném plánu EU, podle kterého by ČR měla přispět desítky miliard korun do fondu MMF. Prezident je jasně proti poskytnutí finanční pomoci, naopak koaliční TOP 09 s ministrem financí Miroslavem Kalouskem chce pomoc poskytnout. Na jednání kabinetu se tedy dají očekávat výrazné názorové střety.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Prezident se řadí mezi odpůrce toho, aby ČR do Mezinárodního měnového fondu poslala 89 miliard korun na stabilizaci eurozóny. "Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení," uvedl k tomu Václav Klaus. Takový krok by podle něj byl nezodpovědný v situaci, kdy se Česku nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení. Spíše proti jsou také premiér Petr Nečas ale i předseda Věcí veřejných Radek John. Šéf diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek naopak půjčku podporují.

„Jsem přesvědčen o tom, že TOP 09 ústy ministr Kalouska nabídne dost výrazných argumentů, aby ČR plán na záchranu podpořila, i když jsme při vyjednávání částečně oslabeni Klausovým vlivem na Věci veřejné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu TOP09/STAN Petr Gazdík. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničně-politické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí. Chce se ale pokusit dojednat nižší podíl ČR na pomoci, pokud to bude možné.

Celý článek naleznete na ParlamentníListy.cz

Tagy: fond MMF