Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Jestli Klaus dorazí na vládu, Kalousek ho převálcuje, vyhrožuje Gazdík

Jestli Klaus dorazí na vládu, Kalousek ho převálcuje, vyhrožuje Gazdík
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zcela výjimečně navštěvuje prezident republiky Václav Klaus jednání vlády. Dnes ale do Strakovy akademie zamíří a využije svou ústavní pravomoc. Jednat se bude o záchranném plánu EU, podle kterého by ČR měla přispět desítky miliard korun do fondu MMF. Prezident je jasně proti poskytnutí finanční pomoci, naopak koaliční TOP 09 s ministrem financí Miroslavem Kalouskem chce pomoc poskytnout. Na jednání kabinetu se tedy dají očekávat výrazné názorové střety.

Prezident se řadí mezi odpůrce toho, aby ČR do Mezinárodního měnového fondu poslala 89 miliard korun na stabilizaci eurozóny. "Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení," uvedl k tomu Václav Klaus. Takový krok by podle něj byl nezodpovědný v situaci, kdy se Česku nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení. Spíše proti jsou také premiér Petr Nečas ale i předseda Věcí veřejných Radek John. Šéf diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek naopak půjčku podporují.

„Jsem přesvědčen o tom, že TOP 09 ústy ministr Kalouska nabídne dost výrazných argumentů, aby ČR plán na záchranu podpořila, i když jsme při vyjednávání částečně oslabeni Klausovým vlivem na Věci veřejné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu TOP09/STAN Petr Gazdík. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničně-politické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí. Chce se ale pokusit dojednat nižší podíl ČR na pomoci, pokud to bude možné.

Celý článek naleznete na ParlamentníListy.cz