Jak vypadá mír na Ukrajině? Separatisté sestřelili vrtulník

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Děvět mrtvých si vyžádal pád vrtulníku na Ukrajině. Proruští bojovníci podle ukrajinské armády helikoptéru sestřelili. Útok se odehrál v úterý poblíž východoukrajinského Slavjanska navzdory příměří, které separatisté přijali.

Proruští separatisté v ukrajinském Slavjansku

Proruští separatisté v ukrajinském Slavjansku,zdroj: Isifa.com

Proruští separatisté dnes u východoukrajinského Slavjanska navzdory příměří sestřelili vojenský vrtulník, devět lidí na palubě zřejmě zahynulo. Oznámila to ukrajinská armáda. Povstalci se podle agentury Interfax k sestřelení stroje přihlásili. Dnešní incident se tak stal nejvážnějším porušením klidu zbraní, na kterém se obě strany konfliktu v pondělí dohodly. Povstalci i armáda se dnes navzájem opakovaně obviňovali z nedodržování závazků.

Mluvčí armádní "protiteroristické operace" Vladislav Selezňov uvedl, že helikoptéra Mi-8 se vracela z vojenského kontrolního stanoviště, kam přepravovala náklad, a že na palubě bylo celkem devět lidí, z toho tři členové posádky.

Mluvčí povstalců podle Interfaxu hovořil nejméně o osmi mrtvých. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, který má podle Reuters v armádě dobré informační zdroje, sdělil, že se vrtulník zřítil krátce po startu po zásahu ručně odpalované střely.

I přes pondělní prohlášení o příměří mezi povstalci a armádou v noci na východě Ukrajiny pokračovaly ozbrojené srážky. Podle vzbouřenců vojáci odstřelovali západ Luhanské oblasti, armáda hlásí dva pumové útoky radikálů na železniční trať spojující Luhansk s Moskvou. Střelba se v noci ozývala i z okolí Slavjanska v Doněcké oblasti.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na povstalce uvedla, že ukrajinští vojáci ostřelovali osadu Semjonovka u Slavjanska. Mezitím ruská televizní stanice První kanál uvedla, že její štáb se dnes u Slavjanska ocitl pod minometnou palbou. Podle televize nebyl žádný žurnalista zraněn a také není jasné, kdo za ostřelováním stál.

Selezňov dříve během dne prohlásil, že povstalci v pondělí večer a v noci na dnešek podnikli několik útoků, ale že dohoda o příměří nadále platí. Tu v pondělí v Doněcku uzavřeli zástupci kyjevského ústředního vedení s představiteli doněcké a luhanské "lidové republiky". K závazku oboustranného zastavení palby, které vyprší v pátek ráno, přispěla i mise zprostředkovatelů z Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Noční útok jednotek ukrajinské armády na město Pryvillja na západě Luhanské oblasti si podle povstalců vyžádal jednu mrtvou a jednu zraněnou ženu. Granáty prý rovněž zasáhly jeden z místních dolů, který prý v důsledku armádního útoku zatopila voda. Podle zpráv ukrajinských médií se nad ránem střílelo z minometů a granátometů i v okolí Slavjanska v Doněcké oblasti. Není ale zřejmé, která strana tam příměří porušila.

Selezňov uvedl, že povstalci v noci odpálili dvě nálože u železničního náspu na trati spojující Luhansk s Moskvou. Provoz v železničním koridoru byl přerušen, oběti na životech si exploze nevyžádaly. Vzbouřenci podle Selezňova ostřelovali kontrolní posty na silnici spojující města Severodoněck a Starobilsk v Luhanské oblasti. Jejich útok prý armáda odrazila.

OBSE dnes ve svém vídeňském sídle oznámila, že je připravena k zastavení palby a vyřešení ukrajinského konfliktu maximálně přispět. "Je ale pochopitelné, že stabilita se na Ukrajinu nevrátí hned dnes nebo zítra," upozornil švýcarský diplomat Didier Burghalter, který nyní OBSE předsedá.

Organizace by podle něj mohla poskytnout soupeřícím stranám neutrální půdu k dalšímu jednání. Mohla by rovněž sledovat průběh slibované prezidentské amnestie nebo monitorovat zřizování evakuačních koridorů. Je připravena i sledovat dodržování příměří, řekl Burghalter.

Podporu mírovému plánu na Ukrajině dnes vyslovil také předseda Evropské komise José Barroso, který se v Budapešti zúčastnil schůzky premiérů zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

"Jsme připraveni pomoci s mírovým plánem a vyzýváme všechny zúčastněné, aby využili této příležitosti k uklidnění krize a k ukončení násilí," řekl Barroso na tiskové konferenci. Připomněl také, že EU v pátek s Ukrajinou podepíše ekonomickou část asociační dohody.

 

Tagy: Ukrajina havárie vrtulníku separatisté

Zdroje: ČTK