Jak velké budou ztráty pro Babišovu Masnu Studenou za koninu v salámu?
22. 3. 2013 – 11:39 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Masně Studená, která ve čtvrtek přerušila výrobu trvanlivých salámů kvůli obsahu koniny v mase z Itálie, vzniknou statisícové ztráty, navíc část zaměstnanců si musela vzít dovolenou. Dnes to řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Nepřiznané koňské maso v masném výrobku Masny Studená, jež spadá do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše, zjistil obchodní řetězec Tesco v baleném salámu Herkules prodávaném pod privátní značkou řetězce.
"Výroba trvanlivých salámů byla přerušena ve čtvrtek, předpokládáme, že v průběhu příštího týdne bude obnovena," uvedl Hanzelka. Škody v tuto chvíli nemá masna spočítané, ale budou se podle něj určitě pohybovat v řádu statisíců korun. Vedení zatím poslalo 40 ze 150 lidí na placenou dovolenou. "Ke kauze se stavíme čelem a chceme ji řádně vyšetřit, proto jsme výrobu z preventivních důvodů pozastavili. Výroba ostatních produktů, například tlačenek a paštik pokračuje," dodal.
V Masně Studená ročně vyrobí na 4000 tun trvanlivých salámů, vedle Herkula, také Poličan, Paprikáš, Vysočinu a další druhy. Výpadek ve výrobě trvanlivých salámů skupina pokryje z jiných závodů.
Dnes v poledne bude mít Agrofert výsledky vlastních laboratorních testů vzorků salámů. "Všechny salámy, které vyrobíme, archivujeme po dobu, než jim uplyne doba minimální trvanlivosti. Všechno, co je podezřelého, jsme poslali do nezávislé laboratoře a ve 12:00 bychom měli mít výsledky," uvedl Hanzelka.
Ze stejné "várky" masa jako Herkules pro Tesco, v němž se objevilo asi pět procent nepřiznané koniny, byl v Masně Studená vyroben i salám Poličan pro řetězec Ahold. Ten jej preventivně stáhl z prodeje. Oba salámy se prodávaly pod privátní značkou řetězců.
Tesco ihned po zjištění stáhlo výrobek z pultů
Salám Herkules je prvním masným produktem českého producenta, ve kterém laboratorní testy obchodního řetězce Tesco objevily nepřiznané koňské maso. Firma otestovala i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem. Tesco výrobek stáhlo z prodeje. Veterináři teď kontrolují inkriminovanou šarži produktu i výrobní provoz.
Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je podle mluvčího Agrofertu vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa. Pokud by se potvrdil úmyslný podvod, je firma podle Hanzelky připravena podniknout příslušné právní kroky.
Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Británii, následně zasáhl další státy včetně České republiky. Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější. České dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska.