Hollande se poprvé setkal s Merkelovou, narozdíl od svého předchůdce ji nepolíbil

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

S hodinovým zpožděním způsobeným zásahem blesku do prezidentského letounu se dnes v Berlíně poprvé setkal novopečený francouzský prezident Françoise Hollande s kancléřkou Angelou Merkelovou. Před kancléřstvím se pozdravili potřesením rukou. I vřelostí přivítání s konzervativní šéfkou německé vlády se tak socialista Hollande odlišil od svých konzervativních předchůzdců Nicolase Sarkozyho a Jacquesa Chiraka, kteří Merkelovou líbali na tvář nebo na ruku.

Při dnešní seznamovací schůzce obou představitelů klíčových evropských mocností však půjde hlavně o rozdílné názory na řešení ekonomických problémů v Evropské unii. Hollande v předvolební kampani totiž ostře kritizoval způsob boje proti dluhové krizi, jaký prosadilo duo Merkelová-Sarkozy.

Ti kladli důraz na úsporná opatření a přísné dodržování rozpočtových pravidel, které vtělili do fiskálního paktu unie. Hollande v něm však postrádá stimuly pro hospodářský růst a podporu zaměstnanosti v EU. Smlouvu by proto chtěl znovu projednat a doplnit. To však Berlín striktně odmítá.

Za cenu dluhů ne

Německé vládě se nelíbí zejména to, že nový šéf Elysejského paláce je připraven nastartovat hospodářský růst i za cenu nových dluhů, zatímco podle Merkelové by se toho mělo dosáhnout výlučně strukturálními reformami. Nesouhlasí také se společnými evropskými dluhopisy či posílením role Evropské centrální banky, jak požaduje Paříž.

Od dnešní schůzky u neformální večeře se ještě žádný výrazný posun v postojích ani od jedné strany nečeká. Analytici i tisk přesto předpokládají, že oba státníci budou muset v nejbližší budoucnosti nalézt přijatelný názorový kompromis, jinak hrozí prohloubení současných obtíží v EU. A to není v zájmu ani Francie, ani Německa.

Tagy: Francie Německo Merkelová hollande

Zdroje: ČTK