Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Hlavně nepomáhat Kalouskovi, myslí si Benda a paktuje s ČSSD

Hlavně nepomáhat Kalouskovi, myslí si Benda a paktuje s ČSSD
zdroj: Mediafax

Obava z dalšího posílení moci ministra financí Miroslava Kalouska zřejmě vedla šéfa poslanců ODS Marka Bendu k vyjádření, že by opozice mohla získat místo v čele Nejvyššího kontrolního úřadu. Pokud by totiž nebyl zvolen kandidát ČSSD Miroslav Kala, nejsilnější parlamentní strana by zřejmě přistoupila na kandidátku TOP 09 Danu Trezziovou. Podle informací ParlamentníchListů.cz nakonec vše skutečně skončí dohodou ČSSD a ODS.

Takhle vstřícný vůči sociální demokracii během své dlouhé politické dráhy nynější předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda snad ještě nebyl. „Nemyslím si, že pan Kala je úplně nepřijatelná postava,“ vyjádřil se pro Českou televizi na adresu kandidáta ČSSD na místo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. „Sám za sebe bych řekl, že je principiálně správně, aby opozice měla svého šéfa NKÚ,“ dodal ještě Marek Benda.

Za jeho výrokem lze číst obavu z posílení už tak značné moci ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Pokud by totiž sněmovna na jaře nezvolila nynějšího viceprezidenta úřadu Miroslava Kalu, jehož ČSSD navrhuje, dá se předpokládat, že se sociální demokracie dohodne s TOP 09 a podpoří její kandidátku Danu Trezziovou, náměstkyni ministra financí. Ta ve funkci náměstkyně působila i v době, kdy stál v čele resortu Bohuslav Sobotka, nynější předseda ČSSD.

Strach z už tak značného vlivu Miroslava Kalouska nepramení jen z jeho pozice ministra financí a nejobratnějšího politika celé koalice. Už nyní má pod sebou Finančně analytický útvar, jehož šéf Milan Cícer se netají svým cílem prověřovat především politiky. A stačí si vzpomenout, kdo odstartoval kauzu ProMoPro, a tím i pád bývalého ministra obrany Alexandra Vondry, tehdejšího místopředsedy ODS. A post prezidenta NKÚ by ještě umocnil vliv TOP 09 a především jejího prvního místopředsedy.

 

Zdroje: