Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Grebeníček se přidal k Hájkovi: Havel byl to politický rasista

Grebeníček se přidal k Hájkovi: Havel byl to politický rasista
zdroj: Mediafax

Prezident republiky Václav Klaus se vyjádřil ke knize Petra Hájka Smrt v sametu, ve které autor mimo jiné ostře kritizuje Václava Havla. Klaus uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda ji sdílí také. Zareagoval také poslanec KSČM Miroslav Grebeníček.

Václav Havel byl všechno, jen ne demokrat. Žil v nedemokratickém režimu, byl jím pronásledován a vězněn, ale demokracii nikdy nevěřil a opovrhoval jí,“ napsal ve své knize například Hájek.

Hájek je povinná četba

Klaus se explicitně nevyjádřil k jednotlivým tezím knihy, ale obecně uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí.

„Hájkovou knihu považuji za přínosné číst a v mnohém se z ní poučit za předpokladu, že se od této její polohy umíme oprostit. Kniha je skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického  světa a jeho hlavních protagonistů. Autorovu kritiku historické role Václava Havla (nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy) v podstatě sdílím,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Václav Klaus, který ale nesouhlasí s katolickým světonázorem Hájka, ze kterého kniha vychází.

Politický rasista a válečný štváč Havel

Kritiku Václava Havla poslanec KSČM Miroslav Grebeníček sdílí. „Pokud jde o přístup Václava Havla k parlamentní demokracii, k dodržování základních lidských práv českých občanů a k dodržování mezinárodních úmluv o lidských právech, zaznamenal jsem z jeho strany velmi podivné přístupy, které byly mnohdy v hrubém rozporu s dobrými mravy, ale i s Ústavou České republiky a platnými zákony a mezinárodními úmluvami o lidských právech, kterými je republika vázána. V domácí politice se pro Havlovo obcházení ústavy a pro jeho diskriminační přístupy k občanům podle sociálního zařazení nebo podle přesvědčení a názoru prosadilo označení ´politický rasisimus´,“ uvedl poslanec.

Zdroje: